Buenos Aires

Pista Të dhëna teknike
Vend: Argjentina Forcë: 12
Data: Jo në kalendar Trajtimi: 11
Gjatesia e garës: 306.6Km Akselërim: 9
Xhiro: 72 Forca shtytëse: I lartë
Gjatesia e turit: 4.258 Km Tejkalim: Shumë i vështirë
Shpejtësia mesatare: 187.83 km/h ngurtësia e Pezullimit: Fortë
Grand Prix të mbajtura: 26 Konsumi i karburantit: Shumë i ulët
Numri i qosheve: 16 Nxemja e gomave: I lartë
Koha brenda / jashtë piteve: 19.5s Gjendja ferkimit: Normale
Kategoria: ish F1
Rekordet
View best qualifying laps of all managers
Sezoni Xhiro më e mirë e kualifikimit
S43, R10
12 Shtator, 2014
Roland Postle 1:21.835s
Sezoni Master
S43, R10
12 Shtator, 2014
Rimantas Sagatas2 1:23.260s
Sezoni Pro
S57, R9
16 Shkurt, 2017
Dorian Jouble 1:24.565s
Sezoni Amateur
S60, R13
6 Shtator, 2017
Aleksey Titarenko 1:26.089s
Sezoni Rookie
S33, R14
20 Nëntor, 2012
Klavs Kalnins 1:29.168s
View best race laps of all managers
Sezoni Rekordi i pistës
S63, R2
6 Shkurt, 2018
Miel Soeterbroek 1:21.618s
Sezoni Master
S57, R9
17 Shkurt, 2017
Zoltan Kormos 1:22.858s
Sezoni Pro
S53, R7
3 Qershor, 2016
Zoltan Kormos 1:23.278s
Sezoni Amateur
S53, R7
3 Qershor, 2016
Kolya Tarantin 1:24.859s
Sezoni Rookie
S53, R7
3 Qershor, 2016
Alpo Kaakinen 1:26.616s
Përshkrimi

Presidenti argjentinas Juan Peron ishte forca lëvizëse prapa ndërtimin e 17 Octobre Autodromo në Buenos Aires. Ndërtuar në tokë kënetore në periferi të qytetit, qarku u hap në vitin 1952, kur ajo organizoi Kampionatin Peron, të fituara nga Fangio.

1953 pa e parë kampionatin botëror Argentine Grand Prix, një garë fituan nga Ascari, por dëmtuan nga vdekjen e nëntë njerëzve në një aksident shkaktuar nga mbipopullimi. Katër vitet e ardhshme të mbajë kujtime të lumtur, çdo garë u fitua nga Fangio Juan-vendore Manuel hero.

Gara Aires Buenos ka prodhuar disa momente të paharrueshme, duke përfshirë edhe fitoren e mahnitshme debutimin për ekipin Wolf në vitin 1977.Gara në vitin 1981 ishte e fundit për një kohë sa procedura janë ndërprerë nga lufta Falklands.Emërimi i Carlos Menem (një mprehtë sportive tifoz) në zgjedhjet presidenciale të vitit 1989 i hapi rrugën për rinovimin qark shumë të nevojshme, gjatë së cilës kohë udhë ishte riemëruar pas gara Galvez argjentinase legjenda Oscar.

Puna filloi në gusht të vitit 1992, por kjo nuk ishte deri në 1995 që u kthye Formula 1.Udhë e re është ndryshuar shumë nga shoferët, origjinale ankuar se ishte shumë me gunga dhe lejohet pak shanse për parakalim.Udhë garë fundit priti saj F1 në vitin 1998, Schumacher fituar në Ferrari e tij.1999 Gara u anullua për shkak të mungesës së fondeve dhe F1 nuk ka kthyer që nga viti.

Historia
Sezoni Gara Fituesi Pole pozicione Xhiron më të shpejtë
2 1 Cristian Iorga
1h47:57.054s
Mariano Torregomez
2:56.712s
Cristian Iorga
1:27.494s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
3 2 Petar Totev
2h2:37.436s
Mariano Torregomez
2:51.153s
Mariano Torregomez
1:26.617s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
5 15 Maxim Kotov
1h47:23.803s
Maxim Kotov
2:50.768s
Maxim Kotov
1:27.832s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
6 8 Gatis Laugalis
1h44:54.567s
Edvinas Pranculevicius
2:48.051s
Edvinas Pranculevicius
1:25.050s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
7 14 Maxim Kotov
2h2:37.873s
Edvinas Pranculevicius
3:06.540s
Vladimir Islentiev
1:40.251s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
9 14 Vladimir Islentiev
1h45:04.996s
Gatis Laugalis1
2:53.451s
Martynas Molneris
1:26.058s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
11 1 Leandro Sereno
1h43:37.386s
Leandro Sereno
2:47.740s
Leandro Sereno
1:24.522s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
16 16 Jari Aareskoski2
1h42:50.563s
Jari Aareskoski2
2:45.093s
Jari Aareskoski2
1:22.914s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
19 8 Toygun Senler1
1h44:40.531s
Vladimir Islentiev2
3:02.253s
Toygun Senler1
1:23.819s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
21 7 Edvinas Pranculevicius
1h42:45.229s
Edvinas Pranculevicius
2:48.316s
Toygun Senler3
1:23.659s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
23 14 Zdenek Hladik1
1h42:47.934s
Zdenek Hladik1
2:47.364s
Zdenek Hladik1
1:23.769s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
24 3 Zdenek Hladik1
1h43:29.409s
Edvinas Pranculevicius2
2:48.281s
Edvinas Pranculevicius2
1:24.143s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
26 14 Zdenek Hladik3
1h42:04.185s
Zdenek Hladik3
2:45.905s
Justinas Smyšliajevas
1:22.728s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
29 1 Justinas Smyšliajevas3
1h42:02.480s
Justinas Smyšliajevas3
2:45.869s
Justinas Smyšliajevas3
1:23.038s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
30 13 Justinas Smyšliajevas4
1h44:52.046s
Justinas Smyšliajevas4
3:00.318s
Justinas Smyšliajevas4
1:23.723s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
33 14 Leandro Sereno3
1h42:26.216s
Atis Praudins
2:47.374s
Leandro Sereno3
1:23.641s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
35 10 Rimantas Sagatas1
1h48:53.172s
Rimantas Sagatas1
2:47.727s
Rimantas Sagatas1
1:24.720s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
38 17 Rimantas Sagatas2
1h56:15.504s
Rimantas Sagatas2
3:11.302s
Rimantas Sagatas2
1:35.452s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
40 13 Leandro Sereno6
1h44:52.180s
Nikolay Borzenkov
2:58.690s
Apostolis Goutzos
1:23.093s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
43 10 Roland Postle
1h42:24.661s
Florencia Caro
2:44.667s
Roland Postle
1:22.765s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
50 3 Roland Postle3
1h50:20.031s
Vsevolod Demydov2
2:46.228s
Joaquín Quintana
1:23.951s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
53 7 Jan Pavlicek1
1h42:02.973s
Christos Bobolis2
2:46.099s
Ioannis Dimitroglou1
1:22.034s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
57 9 Dmitri Nadkho
1h43:15.628s
Ioannis Dimitroglou3
2:47.391s
Pavel Buhharin
1:22.796s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
60 13 Justinas Smyšliajevas4
1h42:10.622s
Atis Praudins
2:46.894s
Rimantas Sagatas2
1:22.152s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
63 2 Miel Soeterbroek
1h42:04.768s
Radek Sus
2:45.674s
Miel Soeterbroek
1:21.618s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës
67 4 Michael Keeney
1h42:39.747s
Michael Keeney
2:46.154s
Michael Keeney
1:22.312s
Rezultatet kualifikuese
Përmbledhja e garës | Përsëritja e garës