Anderstorp

Bane Tekniske data
Land: Sverige Kraft: 9
Dato: Ikke på kalenderen Styring: 11
Løbsdistance: 281.8km Acceleration: 9
Omgange: 70 Downforce: Lav
Banelængde: 4.026 km Overhaling: Meget svært
Gennemsnitlig fart: 207.25 km/t Affjedring: Blød
Grand Prix afholdt: 25 Benzinforbrug: Højt
Antal sving: 10 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 13.5s Vejgrebs-niveau: Lavt
Kategori: ex F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S58, R16
maj 16, 2017
Roland Postle4 1:10.012s
Sæson Master
S7, R15
Feb 1, 2008
Karina Baronaite 1:11.538s
Sæson Pro
S41, R15
maj 20, 2014
Kirill Sikachyov 1:12.077s
Sæson Amateur
S7, R15
Feb 1, 2008
Marco Terrao 1:13.903s
Sæson Rookie
S7, R15
Feb 1, 2008
Ricardas Nesavas 1:16.387s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S58, R16
maj 16, 2017
Justinas Smyšliajevas4 1:09.928s
Sæson Master
S62, R13
Jan 12, 2018
Rui Silva 1:10.784s
Sæson Pro
S54, R4
Jul 26, 2016
Marius Slavinskas 1:11.547s
Sæson Amateur
S54, R4
Jul 26, 2016
Nikolay Borzenkov 1:13.400s
Sæson Rookie
S62, R13
Jan 12, 2018
Nicolás Soto 1:15.171s
Beskrivelse

Den 4 km lange "Scandinavian Raceway" blev åbnet i 1968 og var designet af Sven "Smokey" Åsberg. Banen blev hurtigt opkaldt efter den lille by Anderstorp, som lå i nærheden. Banen er bygget på marskland og blev populær i 1970'erne - den dukkede nemlig op samtidig med at svenskeren Ronnie Petersons karriere tog fart. De lange langsider (én af dem fungerede endda som landingsbane for fly!) og tilstedeværelsen af flere indadhældende sving gjorde enhver opsætning af bilen til et svært kompromis.

Anderstorp var vært for sit første F1 Grand Prix i 1973, hvor Peterson henrykte sit hjemmepublikum med en pole position i sin Lotus. Han var også tæt på at vinde løbet, men kæmpede med slidte dæk i slutfasen og blev overhalet på næstsidste omgang af løbets vinder Denny Hulme. Det var det tætteste en svensker nogensinde er kommet på en hjemmebanesejr.

Banen blev et fast stop for F1 circusset i 1970'erne, men dens plads på F1 kalenderen skulle vise sig at blive kortvarig. 1978-løbet - det sidste F1 GP der blev afholdt på banen - gav sejren til den dominante Lauda i sin kontroversielle Brabham "blæser"-bil, som var i stand til at frembringe masser af vejgreb. En bekymring over sikkerheds-problemer på banen samt både Petersons og Gunnar Nilssons tragiske dødsfald i 1978-sæsonen førte til et markant fald i opbakningen til løbet og til afslutningen på dens involvering i F1. Den er fortsat et populært mødested for touring car løb samt løb for sportsvogne.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
1 7 Manuel Gonzalez
1h30:27.653s
Manuel Gonzalez
2:29.101s
Manuel Gonzalez
1:14.617s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
2 Test-bane Total test laps: 63697
Your test laps: ???
- Mariano Sabanes
1:12.469s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
3 8 Mariano Torregomez
1h30:49.654s
Mariano Torregomez
2:40.009s
Petar Totev
1:13.786s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
4 13 Vaidotas Valiukas
1h27:14.545s
Vaidotas Valiukas
2:24.813s
Leandro Sereno
1:13.054s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
5 12 Maxim Kotov
1h30:17.671s
Petar Totev2
2:29.666s
Vladimir Islentiev
1:16.001s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
7 15 Maxim Kotov
1h26:49.758s
Maxim Kotov
2:23.020s
Cristian Iorga1
1:12.543s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
9 10 Vladimir Islentiev
1h26:43.652s
Maxim Kotov2
2:24.815s
Vladimir Islentiev
1:12.211s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
11 11 Leandro Sereno
1h26:17.992s
Leandro Sereno
2:22.777s
Jari Aareskoski
1:12.260s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
13 9 Heidi Aareskoski
1h26:03.063s
Heidi Aareskoski
2:23.484s
Heidi Aareskoski
1:11.749s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
15 7 Heidi Aareskoski1
1h26:35.206s
Heidi Aareskoski1
2:24.763s
Heidi Aareskoski1
1:12.949s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
17 10 Vladimir Islentiev2
1h36:57.228s
Jari Aareskoski3
2:23.011s
Tomasz Wypych
1:12.773s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
20 5 Toygun Senler2
1h27:30.735s
Toygun Senler2
2:21.461s
Toygun Senler2
1:11.347s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
27 4 Justinas Smyšliajevas1
1h25:29.085s
Justinas Smyšliajevas1
2:21.918s
Justinas Smyšliajevas1
1:11.221s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
29 11 Justinas Smyšliajevas3
1h25:46.538s
Marek Marchewka
2:22.479s
Mindaugas Sarocka
1:11.776s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
32 8 Toygun Senler3
1h26:07.379s
Tomasz Kaminski
2:24.979s
Atis Praudins
1:11.960s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
34 7 Leandro Sereno4
1h27:58.167s
Ioannis Dimitroglou
2:24.075s
Lukas Jonaitis
1:11.739s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
35 5 Wojciech Uzikowski
1h26:30.683s
Gary Mullins
2:23.989s
Gary Mullins
1:11.815s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
36 7 Vsevolod Demydov
1h25:48.292s
Vsevolod Demydov
2:22.499s
Vsevolod Demydov
1:11.863s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 3 Rafael Mantovani
1h25:40.933s
Christos Bobolis
2:22.911s
Toygun Senler5
1:11.671s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
41 15 João Monteiro1
1h26:25.865s
João Monteiro1
2:31.966s
Vsevolod Demydov2
1:10.768s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
45 3 Leandro Sereno6
1h25:17.905s
Roland Postle1
2:20.631s
Roland Postle1
1:10.995s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 5 Christos Bobolis
1h25:20.539s
Jan Pavlicek
2:23.511s
Eric Bolder
1:11.207s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
54 4 Rafal Kowalski
1h25:39.459s
Tomasz Kaminski
2:21.674s
Michael Keeney
1:10.960s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
58 16 Toni Söyrinki
1h26:40.420s
Roland Postle4
2:32.157s
Justinas Smyšliajevas4
1:09.928s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
62 13 Alpo Kaakinen
1h25:08.137s
Alpo Kaakinen
2:23.302s
Sam Wainwright
1:10.146s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
65 10 Mateusz Oleś
1h37:53.686s
Theodosis Vogiatzis
2:45.504s
Ioannis Dimitroglou3
1:21.564s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse