Brasilia

Bane Tekniske data
Land: Brasilien Kraft: 16
Dato: Ikke på kalenderen Styring: 15
Løbsdistance: 301.1km Acceleration: 7
Omgange: 55 Downforce: Middel
Banelængde: 5.475 km Overhaling: Svært
Gennemsnitlig fart: 210.98 km/t Affjedring: Stiv
Grand Prix afholdt: 19 Benzinforbrug: Højt
Antal sving: 12 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 13.5s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: ex F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S69, R10
Mar 26, 2019
Alpo Kaakinen 1:35.247s
Sæson Master
S69, R10
Mar 23, 2019
Dmitry Nechitailo 1:36.466s
Sæson Pro
S63, R4
Feb 13, 2018
Mihail Golovanov 1:37.676s
Sæson Amateur
S69, R10
Mar 25, 2019
Pedro Nazaré 1:39.936s
Sæson Rookie
S49, R15
Okt 16, 2015
Gary Mullins 1:42.998s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S69, R10
Mar 26, 2019
Mihail Morozov 1:33.412s
Sæson Master
S63, R4
Feb 13, 2018
Rui Silva 1:36.330s
Sæson Pro
S69, R10
Mar 26, 2019
Tom Seib 1:37.054s
Sæson Amateur
S51, R15
Feb 23, 2016
Szente Szabolcs 1:38.523s
Sæson Rookie
S47, R14
Jun 9, 2015
Andrea D`Agostino 1:40.110s
Beskrivelse

Autódromo Internacional Nelson Piquet er en racerbane i Brasilia, som er Brasiliens hovedstad. Den er 5,475 km lang og dens navn var oprindeligt Autódromo de Brasilia ved indvielsen i 1974, men det blev senere ændret til det nuværende navn. Banen fik et Formel 1 løb, der ikke talte med i verdensmesterskabet, til Brasilia i slutningen af 1974-sæsonen.

Fra 1995 blev banen udlejet til NZ Empreendimentos - et af Nelson Piquets firmaer - af regeringen i det brasilianske føderal-distrikt. Men i 2006 overtog føderal-distriktet igen kontrollen over banen på grund af NZ Empreendimentos' manglende fokus på banens administration.

Kilde: Wikipedia

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
13 2 Martynas Molneris
1h32:55.606s
Martynas Molneris
3:13.108s
Martynas Molneris
1:36.466s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
15 13 Heidi Aareskoski1
1h30:04.823s
Heidi Aareskoski1
3:12.411s
Heidi Aareskoski1
1:36.442s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
17 16 Leandro Sereno1
1h30:15.300s
Jari Aareskoski3
3:13.439s
Tomasz Wypych
1:36.400s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
23 15 Edvinas Pranculevicius1
1h30:16.833s
Edvinas Pranculevicius1
3:14.193s
Edvinas Pranculevicius1
1:36.712s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
26 Test-bane Total test laps: 919807
Your test laps: ???
- Laila Britāle
1:35.593s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
29 2 Toygun Senler3
1h33:50.036s
Toygun Senler3
3:12.614s
Toygun Senler3
1:35.634s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
32 4 Wojciech Uzikowski
1h29:53.027s
Wojciech Uzikowski
3:13.179s
Sergey Tuzhilov
1:36.419s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
35 16 Rimantas Sagatas1
1h30:34.716s
Rimantas Sagatas1
3:15.578s
Michael Novikov
1:37.195s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
37 10 Leandro Sereno5
1h30:08.284s
Sion Francis
3:13.137s
Sion Francis
1:36.642s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 12 Rimantas Sagatas2
1h39:25.748s
Rimantas Sagatas2
3:26.309s
Rimantas Sagatas2
1:36.334s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
42 2 Vsevolod Demydov2
1h30:07.930s
Roland Postle
3:12.805s
Vsevolod Demydov2
1:35.839s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
47 14 Vsevolod Demydov2
1h29:54.915s
Leandro Sereno6
3:15.086s
Vsevolod Demydov2
1:36.292s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
49 15 Jan Pavlicek
1h30:19.223s
Zdenek Hladik3
3:13.754s
Jan Pavlicek
1:36.588s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
51 15 Ioannis Dimitroglou
1h29:36.049s
Jukka Sireni
3:13.679s
Ioannis Dimitroglou
1:35.818s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
56 12 Rafael Mantovani
1h30:01.183s
Michał Wilczyński
3:13.682s
Grzesiek Jakubiak
1:35.924s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
60 12 Paulo Pinto
1h28:58.228s
Paulo Pinto
3:13.871s
Paulo Pinto
1:34.701s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
62 7 Christos Bobolis4
1h30:42.093s
Marek Hajnrych
3:13.572s
Sam Wainwright
1:35.155s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
63 4 Roland Postle5
1h30:24.850s
Christos Bobolis4
3:13.522s
Radek Czech
1:35.670s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
66 13 Pavel Buhharin
1h29:48.839s
Rafal Celejewski
3:12.347s
Łukasz Dudek
1:35.513s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
69 10 Mihail Morozov
1h28:38.662s
Alpo Kaakinen
3:12.398s
Mihail Morozov
1:33.412s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse