Brasilia

Bane Tekniske data
Land: Brasilien Kraft: 16
Dato: Sep 23, 2022 Styring: 15
Løbsdistance: 301.1km Acceleration: 7
Omgange: 55 Downforce: Middel
Banelængde: 5.475 km Overhaling: Svært
Gennemsnitlig fart: 210.98 km/t Affjedring: Stiv
Grand Prix afholdt: 27 Benzinforbrug: Højt
Antal sving: 12 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 13.5s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: ex F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S89, R11
Sep 23, 2022
Vladimir Valis 1:34.483s
Sæson Master
S87, R9
maj 11, 2022
Pieterjan Staessen 1:36.093s
Sæson Pro
S80, R12
Feb 26, 2021
Jason Claydon 1:37.664s
Sæson Amateur
S89, R11
Sep 23, 2022
Robertas Vienuolis 1:39.731s
Sæson Rookie
S49, R15
Okt 16, 2015
Gary Mullins 1:42.998s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S69, R10
Mar 26, 2019
Mihail Morozov 1:33.412s
Sæson Master
S74, R12
Feb 18, 2020
Joachim Rang 1:35.956s
Sæson Pro
S89, R11
Sep 23, 2022
Rodrigo Velasco 1:35.943s
Sæson Amateur
S51, R15
Feb 23, 2016
Szente Szabolcs 1:38.523s
Sæson Rookie
S47, R14
Jun 9, 2015
Andrea D`Agostino 1:40.110s

Wet track records
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S40, R12
Mar 4, 2014
Rimantas Sagatas2 1:49.944s
Sæson Master
S40, R12
Mar 4, 2014
Janne Väänänen 1:51.749s
Sæson Pro
S71, R13
Aug 9, 2019
Francesco Lupo 1:51.985s
Sæson Amateur
S71, R13
Aug 9, 2019
Klas Britse 1:55.428s
Sæson Rookie
S71, R13
Aug 9, 2019
William Pickering 1:59.584s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S85, R7
Dec 28, 2021
Pablo Fernandez 1:50.055s
Sæson Master
S87, R9
maj 13, 2022
Tony Cullen 1:51.265s
Sæson Pro
S77, R12
Aug 25, 2020
Piotr Szmit 1:52.742s
Sæson Amateur
S87, R9
maj 13, 2022
Aziz Can Yücel 1:55.335s
Sæson Rookie
S40, R12
Mar 4, 2014
Roland Herczku 1:57.486s
Beskrivelse

Autódromo Internacional Nelson Piquet er en racerbane i Brasilia, som er Brasiliens hovedstad. Den er 5,475 km lang og dens navn var oprindeligt Autódromo de Brasilia ved indvielsen i 1974, men det blev senere ændret til det nuværende navn. Banen fik et Formel 1 løb, der ikke talte med i verdensmesterskabet, til Brasilia i slutningen af 1974-sæsonen. Fra 1995 blev banen udlejet til NZ Empreendimentos - et af Nelson Piquets firmaer - af regeringen i det brasilianske føderal-distrikt. Men i 2006 overtog føderal-distriktet igen kontrollen over banen på grund af NZ Empreendimentos' manglende fokus på banens administration. Kilde: Wikipedia

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
13 2 Martynas Molneris
1h32:55.606s
Martynas Molneris
3:13.108s
Martynas Molneris
1:36.466s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
15 13 Heidi Aareskoski1
1h30:04.823s
Heidi Aareskoski1
3:12.411s
Heidi Aareskoski1
1:36.442s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
17 16 Leandro Sereno1
1h30:15.300s
Jari Aareskoski3
3:13.439s
Tomasz Wypych
1:36.400s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
23 15 Edvinas Pranculevicius1
1h30:16.833s
Edvinas Pranculevicius1
3:14.193s
Edvinas Pranculevicius1
1:36.712s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
26 Test-bane Total test laps: 919807
Your test laps: ???
- Laila Britāle
1:35.593s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
29 2 Toygun Senler3
1h33:50.036s
Toygun Senler3
3:12.614s
Toygun Senler3
1:35.634s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
32 4 Wojciech Uzikowski
1h29:53.027s
Wojciech Uzikowski
3:13.179s
Sergey Tuzhilov
1:36.419s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
35 16 Rimantas Sagatas1
1h30:34.716s
Rimantas Sagatas1
3:15.578s
Michael Novikov
1:37.195s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
37 10 Leandro Sereno5
1h30:08.284s
Sion Francis
3:13.137s
Sion Francis
1:36.642s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 12 Rimantas Sagatas2
1h39:25.748s
Rimantas Sagatas2
3:26.309s
Rimantas Sagatas2
1:36.334s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
42 2 Vsevolod Demydov2
1h30:07.930s
Roland Postle
3:12.805s
Vsevolod Demydov2
1:35.839s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
47 14 Vsevolod Demydov2
1h29:54.915s
Leandro Sereno6
3:15.086s
Vsevolod Demydov2
1:36.292s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
49 15 Jan Pavlicek
1h30:19.223s
Zdenek Hladik3
3:13.754s
Jan Pavlicek
1:36.588s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
51 15 Ioannis Dimitroglou
1h29:36.049s
Jukka Sireni
3:13.679s
Ioannis Dimitroglou
1:35.818s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
56 12 Rafael Mantovani
1h30:01.183s
Michał Wilczyński
3:13.682s
Grzesiek Jakubiak
1:35.924s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
60 12 Paulo Pinto
1h28:58.228s
Paulo Pinto
3:13.871s
Paulo Pinto
1:34.701s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
62 7 Christos Bobolis4
1h30:42.093s
Marek Hajnrych
3:13.572s
Sam Wainwright
1:35.155s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
63 4 Roland Postle5
1h30:24.850s
Christos Bobolis4
3:13.522s
Radek Czech
1:35.670s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
66 13 Pavel Buhharin
1h29:48.839s
Rafal Celejewski
3:12.347s
Łukasz Dudek
1:35.513s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
69 10 Mihail Morozov
1h28:38.662s
Alpo Kaakinen
3:12.398s
Mihail Morozov
1:33.412s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
71 13 Roland Postle6
1h29:32.425s
Gonzalo Alvarez
3:28.338s
Gonzalo Alvarez
1:35.290s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
74 12 Roland Postle7
1h28:52.220s
Roland Postle7
3:12.658s
Roland Postle7
1:34.064s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
77 12 Yug Desai1
1h43:48.415s
Ethan Littlejohns
3:45.054s
Rimantas Sagatas2
1:50.233s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
78 Test-bane Total test laps: 1284153
Your test laps: ???
- Kuba Szajbel
1:35.407s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
80 12 Joachim Rang
1h29:52.369s
Ignacio Belatti
3:12.668s
Ignacio Belatti
1:34.053s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
83 4 George Slater
1h29:34.430s
Ania Piekarska
3:13.341s
Ania Piekarska
1:35.372s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
85 7 Pablo Fernandez
1h42:40.819s
Pablo Fernandez
3:44.288s
Pablo Fernandez
1:50.055s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
87 9 Rimantas Sagatas2
1h42:34.384s
Jasper Coosemans1
3:09.923s
Branislav Mihic
1:36.515s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
89 11 Bert Huylebroeck1
1h29:19.952s
Brad Marshall1
3:09.920s
Brad Marshall1
1:34.578s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse