Bucharest Ring

Bane Tekniske data
Land: Rumænien Kraft: 8
Dato: maj 17, 2019 Styring: 6
Løbsdistance: 245.7km Acceleration: 8
Omgange: 80 Downforce: Lav
Banelængde: 3.071 km Overhaling: Let
Gennemsnitlig fart: 149.64 km/t Affjedring: Stiv
Grand Prix afholdt: 12 Benzinforbrug: Meget højt
Antal sving: 14 Dækslid: Lavt
Tid ind/ud af pit: 24s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: ikke F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S62, R1
Nov 29, 2017
Bráulio Monteiro 1:13.971s
Sæson Master
S62, R1
Dec 1, 2017
Márton Martin Safranyik 1:14.727s
Sæson Pro
S38, R11
Okt 15, 2013
Viktor Dyankov 1:15.859s
Sæson Amateur
S70, R7
maj 17, 2019
Andris Ceruss 1:17.853s
Sæson Rookie
S38, R11
Okt 15, 2013
Anestis Mamplekos 1:20.496s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S62, R1
Dec 1, 2017
David Rolleston 1:13.889s
Sæson Master
S62, R1
Dec 1, 2017
Rui Silva 1:14.614s
Sæson Pro
S62, R1
Dec 1, 2017
Katerina Kakni 1:15.590s
Sæson Amateur
S70, R7
maj 17, 2019
Andris Ceruss 1:17.182s
Sæson Rookie
S67, R14
Nov 27, 2018
Jason Claydon 1:19.024s
Beskrivelse

Bukarest-ringen er en gadebane i den rumænske hovedstad Bukarest. Banen, der er designet af den berømte bane-designer Hermann Tilke, ligger i byens centrum og parlamentets palads omkranses af banen. Det blev bekendtgjort i september 2010, at banen skulle afholde et løb i Auto GP mesterskabet i juli 2011, og begivenheden blev kendt som Bukarest GP.

Bukarest-ringen er vært for mange løb, herunder FIA GT mesterskabet, det britiske Formel 3 mesterskab, FIA GT3 europæiske mesterskab og "Dacia Logan Cup".

Banen har 7 venstre- og 7 højre-sving og en længde på 3,071 km.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
23 12 Zdenek Hladik1
1h46:43.700s
Edvinas Pranculevicius1
2:30.867s
Edvinas Pranculevicius1
1:16.319s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
27 1 Justinas Smyšliajevas1
1h43:20.201s
Justinas Smyšliajevas1
2:40.058s
Justinas Smyšliajevas1
1:15.551s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
32 6 Sergey Lyogky
1h56:58.092s
Sergey Lyogky
2:53.273s
Sergey Lyogky
1:26.255s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
33 17 Leandro Sereno3
1h44:31.720s
Toygun Senler4
2:33.028s
Nathan Skelly
1:15.939s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
38 11 Aleksej Sutkin
1h57:03.369s
Sion Francis
2:30.215s
Joao Barbosa
1:17.147s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
45 4 Nikolay Borzenkov
1h59:27.902s
Roland Postle1
2:31.586s
Maja Soren
1:17.133s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 7 Nikolay Borzenkov
1h43:59.151s
Nikolay Borzenkov
2:31.237s
Nikolay Borzenkov
1:16.029s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
52 4 Ioannis Dimitroglou
1h43:51.604s
Mark Webster
2:31.166s
Ioannis Dimitroglou
1:15.010s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
56 9 Roland Postle4
1h43:18.441s
Pavel Buhharin
2:30.509s
Vsevolod Demydov2
1:14.320s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
62 1 Sam Wainwright
1h42:35.153s
Bráulio Monteiro
2:29.450s
David Rolleston
1:13.889s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
67 14 Radek Sus
1h51:18.154s
Yug Desai
2:42.384s
Martin Bedoya
1:14.700s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
70 7 Ugnius Sagatas
1h43:04.075s
Christos Bobolis4
2:30.917s
Ugnius Sagatas
1:14.513s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse