Rafaela Oval

Bane Tekniske data
Land: Argentina Kraft: 18
Dato: Ikke på kalenderen Styring: 10
Løbsdistance: 317.3km Acceleration: 6
Omgange: 67 Downforce: Lav
Banelængde: 4.736 km Overhaling: Meget let
Gennemsnitlig fart: 341.7 km/t Affjedring: Middel
Grand Prix afholdt: 10 Benzinforbrug: Meget højt
Antal sving: 8 Dækslid: Højt
Tid ind/ud af pit: 10s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: ikke F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S68, R2
Dec 18, 2018
Roland Postle6 53.291s
Sæson Master
S68, R2
Dec 17, 2018
David Jones-Winkley 54.760s
Sæson Pro
S68, R2
Dec 17, 2018
Dominik Stolybka 57.205s
Sæson Amateur
S68, R2
Dec 15, 2018
Csaba Juhász 59.626s
Sæson Rookie
S49, R16
Okt 20, 2015
Gary Mullins 1:04.412s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S68, R2
Dec 18, 2018
Róbert László1 49.895s
Sæson Master
S68, R2
Dec 18, 2018
Christophe Dumont 52.676s
Sæson Pro
S68, R2
Dec 18, 2018
Vitaliy Repetsky 53.772s
Sæson Amateur
S68, R2
Dec 18, 2018
Dainius Vaškys 56.345s
Sæson Rookie
S42, R11
Jul 11, 2014
Valery Grigorev 58.831s
Beskrivelse

Autódromo Ciudad de Rafaela er en racerbane i Rafaela, Santa Fe, Argentina - bygget i 1952 og asfalteret i 1966. Stedet, der ejes af Atlético de Rafaela, var vært for 500 Millas Argentinas-løbet indtil 1971. USAC Rafaela Indy 300-løbet blev afviklet på banen i 1971, og blev vundet af Al Unser i en Colt-Ford Turbo. Af større løbs-serier der for tiden besøger banen kan nævnes TC2000, Turismo Carretera, TRV6, Formel 3 Sudamericana og det sydamerikanske Super Touring Car mesterskab.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
42 11 Rimantas Sagatas2
1h6:23.891s
Nikolay Borzenkov
2:01.509s
Rimantas Sagatas2
56.850s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
44 6 Roland Postle
1h13:28.961s
Roland Postle
2:12.310s
Maja Soren
57.064s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
46 5 Mihail Morozov
1h17:45.952s
João Monteiro2
1:58.701s
Florencia Caro
57.140s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
49 16 Christos Bobolis1
1h5:28.747s
Jan Pavlicek
1:59.184s
Roland Postle3
56.079s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
51 14 Zdenek Hladik3
1h12:55.095s
Roland Postle4
2:19.644s
Zdenek Hladik3
56.717s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
54 7 Christos Bobolis2
1h5:47.724s
Christos Bobolis2
1:59.531s
Roland Postle4
56.071s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
59 6 Toni Söyrinki
1h5:55.779s
Christos Bobolis4
2:00.480s
Toni Söyrinki
55.634s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
62 8 Róbert László
1h5:45.674s
Ioannis Dimitroglou3
2:01.290s
Rafal Celejewski
55.327s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
64 17 Ioannis Dimitroglou3
1h5:14.110s
Marek Hajnrych
2:01.002s
Ioannis Dimitroglou3
55.391s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
68 2 Alpo Kaakinen
0h59:05.343s
Christos Bobolis4
1:48.826s
Róbert László1
49.895s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse