Silverstone

Bane Tekniske data
Land: Storbritannien Kraft: 11
Dato: Jul 1, 2022 Styring: 11
Løbsdistance: 308.3km Acceleration: 16
Omgange: 60 Downforce: Lav
Banelængde: 5.138 km Overhaling: Normalt
Gennemsnitlig fart: 232.12 km/t Affjedring: Middel
Grand Prix afholdt: 32 Benzinforbrug: Højt
Antal sving: 14 Dækslid: Lavt
Tid ind/ud af pit: 22.5s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S14, R11
maj 15, 2009
Jari Aareskoski2 1:21.737s
Sæson Master
S82, R15
Jul 16, 2021
Brad Marshall 1:23.091s
Sæson Pro
S59, R15
Jul 14, 2017
Sylvain Elsass 1:24.196s
Sæson Amateur
S82, R15
Jul 14, 2021
Stéphane Rombaux 1:26.441s
Sæson Rookie
S82, R15
Jul 16, 2021
Mike Kreisz 1:28.319s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S82, R15
Jul 16, 2021
Julien Prado 1:19.692s
Sæson Master
S63, R5
Feb 16, 2018
Jan Velske 1:22.039s
Sæson Pro
S82, R15
Jul 16, 2021
Tomek Miszczak 1:23.525s
Sæson Amateur
S77, R1
Jul 17, 2020
Mihail Morozov 1:25.198s
Sæson Rookie
S82, R15
Jul 16, 2021
Mike Kreisz 1:26.772s

Wet track records
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S77, R1
Jul 17, 2020
Jasper Coosemans1 1:34.950s
Sæson Master
S31, R13
Jul 6, 2012
Dan Neumann 1:36.297s
Sæson Pro
S53, R17
Jul 8, 2016
Ayman Daher 1:37.504s
Sæson Amateur
S31, R13
Jul 6, 2012
Rafal Rogulski 1:40.196s
Sæson Rookie
S53, R17
Jul 8, 2016
Hector Ernesto Schumacher 1:43.552s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S88, R5
Jul 1, 2022
Bert Huylebroeck 1:33.916s
Sæson Master
S24, R9
Mar 15, 2011
Aleksej Sutkin 1:35.481s
Sæson Pro
S53, R17
Jul 8, 2016
Martin Freeth 1:35.850s
Sæson Amateur
S53, R17
Jul 8, 2016
Daniel Teixeira 1:38.889s
Sæson Rookie
S53, R17
Jul 8, 2016
Yann Lebelanger 1:40.406s
Beskrivelse

Silverstone-banen er bedst kendt som hjemstedet for det britiske Grand Prix, som banen første gang var vært for i 1948. Det britiske Grand Prix på Silverstone i 1950 var det første løb i det nystartede Formel 1 verdensmesterskab. Løbet skiftede mellem Silverstone, Aintree og Brands Hatch fra 1955 til 1986, men flyttede permanent til Silverstone i 1987. Halvdelen af banen ligger i Northamptonshire og den anden halvdel ligger i Buckinghamshire, med cirka lige lang afstand til Milton Keynes, Northampton og Oxford. Den er bygget på en base for bombefly fra Anden Verdenskrig, RAF Silverstone, som åbnede i 1943. Flyvepladsens tre landingsbaner med deres form som en trekant, hvilket var typisk for Anden Verdenskrig, ligger alle indenfor den nuværende bane. Under Grand Prix'et bliver flyvepladsen den travleste i UK, og har endda sin egen flykontrol. I de seneste år er Silverstones faciliteter blevet kritiseret for at være i forfald. Silverstone er førhen blevet kritiseret for trafik-køer på løbsdagen. Da løbet blev flyttet til en dag i april i 2000, blev parkeringspladserne omdannet til mudderbade pga. regnvejr, hvilket skabte kaos for parkerende tilskuere. Kilde: Wikipedia

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
1 3 Cristian Iorga
1h33:10.968s
Manuel Gonzalez
3:04.281s
Cristian Iorga
1:30.871s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
3 6 Cristian Iorga1
1h29:34.470s
Mariano Torregomez
2:52.618s
Petar Totev
1:27.633s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
4 7 Petar Totev1
1h33:56.647s
Petar Totev1
3:06.521s
Petar Totev1
1:26.773s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
6 6 Gatis Laugalis
1h28:10.770s
Leandro Sereno
2:50.528s
Maxim Kotov
1:26.377s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
8 11 Maxim Kotov1
1h25:14.393s
Maxim Kotov1
2:49.222s
Maxim Kotov1
1:23.240s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
10 1 Gatis Laugalis1
1h25:09.451s
Gatis Laugalis1
2:46.924s
Gatis Laugalis1
1:22.733s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
12 11 Jari Aareskoski
1h24:54.761s
Martynas Molneris
2:47.063s
Jari Aareskoski
1:22.211s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
14 11 Vladimir Islentiev2
1h26:38.359s
Jari Aareskoski2
3:00.251s
Jari Aareskoski2
1:23.076s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
15 2 Joana Monteiro
1h24:19.787s
Joana Monteiro
2:44.896s
Joana Monteiro
1:22.047s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
17 12 Tomasz Wypych
1h25:05.632s
Tomasz Wypych
2:47.851s
Tomasz Wypych
1:22.934s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
19 9 Rui Fonseca
1h25:25.440s
Rui Fonseca
2:47.627s
Rui Fonseca
1:22.975s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
20 16 Toygun Senler2
1h25:11.941s
Toygun Senler2
2:48.668s
Toygun Senler2
1:23.153s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
22 14 Zdenek Hladik
1h25:15.168s
Edvinas Pranculevicius1
2:46.715s
Edvinas Pranculevicius1
1:23.430s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
24 9 Zdenek Hladik1
1h35:26.270s
Zdenek Hladik1
2:59.342s
Zdenek Hladik1
1:23.949s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
26 4 Zdenek Hladik3
1h24:42.450s
Zdenek Hladik3
2:47.244s
Zdenek Hladik3
1:22.740s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
30 7 Leandro Sereno2
1h31:12.396s
Leandro Sereno2
2:47.246s
Vsevolod Demydov
1:23.595s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
31 13 Leandro Sereno3
1h35:47.105s
Toygun Senler3
3:11.883s
Toygun Senler3
1:24.724s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
34 4 Leandro Sereno4
1h25:24.416s
Leandro Sereno4
2:47.283s
Toygun Senler4
1:23.684s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
36 17 João Monteiro
1h25:43.398s
João Monteiro
2:46.430s
Atis Praudins
1:23.488s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 7 Rimantas Sagatas2
1h25:19.545s
João Monteiro1
2:46.702s
João Monteiro1
1:23.018s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
42 9 João Monteiro1
1h25:12.538s
João Monteiro1
2:45.609s
João Monteiro1
1:22.717s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 3 Vsevolod Demydov2
1h25:03.315s
Christos Bobolis
2:47.523s
Daniel Nikolov
1:22.788s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
50 12 Roland Postle3
1h28:17.012s
Zdenek Hladik3
2:59.234s
José Abi Jaudi
1:22.746s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
53 17 Ioannis Dimitroglou1
1h32:25.786s
Christos Bobolis2
3:11.956s
Alexey Manukalov
1:22.199s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
59 15 Jukka Sireni1
1h25:02.958s
Roland Postle4
2:46.723s
Rimantas Sagatas2
1:21.240s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
63 5 Christos Bobolis4
1h26:13.239s
Miel Soeterbroek
2:59.396s
Christos Bobolis4
1:21.667s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
65 9 Ioannis Dimitroglou3
1h23:51.679s
Ioannis Dimitroglou3
2:47.688s
Ioannis Dimitroglou3
1:21.498s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
71 5 Gonzalo Alvarez
1h24:10.710s
Gonzalo Alvarez
2:46.328s
Gonzalo Alvarez
1:21.723s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
77 1 Yug Desai1
1h23:42.350s
Jasper Coosemans1
2:58.840s
Christos Bobolis4
1:21.122s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
80 8 Pablo Fernandez
1h23:59.386s
Gyuri Székely
2:45.443s
Pablo Fernandez
1:20.600s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
82 15 Julien Prado
1h23:13.452s
Jasper Coosemans1
2:44.821s
Julien Prado
1:19.692s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
88 5 Bert Huylebroeck
1h36:54.676s
Kuba Szajbel
3:13.020s
Bert Huylebroeck
1:33.916s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse