Sepang

Rata Tekniset tiedot
Sijainti: Malesia Tehokkuus: 14
Päivämäärä: Ei kalenterissa Ajettavuus: 11
Kilpailun mitta: 310.4kms Kiihtyvyys: 14
Kierroksia: 55 Downforce: Medium
Kierroksen mitta: 5.644 kms Ohittaminen: Normaali
Keskinopeus: 220.14 km/h Jousituksen jäykkyys: Medium
Grand Prix järjestetty: 32 Polttoaineenkulutus: Medium
Kaarteiden lukumäärä: 17 Renkaan kuluminen: Medium
Sisään/ulos varikolta: 24s Pidon taso: Erittäin korkea
Luokka: ent F1
Ennätykset
Kaikkien managerien parhaat aika-ajokierrokset
Kausi Aika-ajo ennätys
S14, R1
7.04.2009
Jari Aareskoski2 1:33.239s
Kausi Master
S47, R12
2.06.2015
Piotr Wechterowicz 1:34.347s
Kausi Pro
S69, R14
6.04.2019
Sagar Abhyankar 1:35.376s
Kausi Amateur
S69, R14
9.04.2019
Aleksey Odegov 1:37.052s
Kausi Rookie
S69, R14
8.04.2019
Kristof Aelbrecht 1:39.855s
Kaikkien managerien parhaat kilpailukierrokset
Kausi Rataennätys
S64, R4
17.04.2018
Roland Postle5 1:32.290s
Kausi Master
S55, R5
30.09.2016
Michał Wilczyński 1:33.529s
Kausi Pro
S64, R4
17.04.2018
Ilya Vedenikov 1:34.149s
Kausi Amateur
S69, R14
9.04.2019
Jason Claydon 1:36.472s
Kausi Rookie
S32, R15
18.09.2012
Radek Sus 1:38.476s
Kuvaus

Sepang teki suuren vaikutuksen liittyessään F1 kalenteriin vuonna 1999. Kuljettajat rakastuivat leveään rataan ja jouheisiin mutkiin, rataa ympäröivien rakennusten ollessa lähes olemattomat. Vuoden 1999 kilpailussa nähtiin yksi F1 lähihistorian suurimmista kiistanaiheista, kun Ferrarin Eddie Irvine ja Michael Schumacher ottivat kaksoisvoiton, mutta myöhemmin heidän pisteensä otettiin pois johtuen sääntöjenvastaisista ilmanohjaimista. Pisteet kuitenkin lopulta palautettiin ennen kauden viimeistä GP:tä

Ferrari dominoi myös kahta seuraavaa kilpalua. vuonna 2000 vietti maailmanmestaruusjuhlia kaksi viikkoa Japanin kilpailun voiton jälkeen, ja vuotta myöhemmin Hän ja Rubens Barrichello järjestivät uskomattoman taistelun takaisin kärkeen hävittyään lähes minuutin sadekelin renkaiden vaihdossa.

Ralf Schumacher päätti Ferrarin dominoinnin täällä vuonna 2002, voittaen helponoloisesti, kun veli Michael ja tiimikaveri Montoya olivat osuneet yhteen ensimmäisessä mutkassa. Molemmat taistelivat päästäkseen takaisin podiumille, mutta Kolumbialainen sai F1:sten ensimmäisen varikon läpiajorangaistuksen vaivoikseen. Vuonna 2003 Kimi Räikkönen otti Malesiassa riemukkaasti ensimmäisen GP-voittonsa.

Historia
Kausi Kilpailu Voittaja Paalupaikka Nopein kierros
3 15 Leandro Sereno
1h30:42.839s
Leandro Sereno
3:12.738s
Leandro Sereno
1:36.588s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
4 Testirata Total test laps: 112391
Your test laps: ???
- Leandro Sereno
1:34.159s
Aiemmat testisessiot
Testaus tulokset
5 5 Petar Totev2
1h31:58.231s
Maxim Kotov
3:14.226s
Vladimir Islentiev
1:38.206s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
7 1 Cristian Iorga1
1h31:37.910s
Peter Helcmanovsky
3:17.224s
Cristian Iorga1
1:38.174s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
8 9 Edvinas Pranculevicius
1h30:24.094s
Edvinas Pranculevicius
3:14.642s
Jari Aareskoski
1:35.912s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
9 15 Maxim Kotov2
1h30:13.538s
Gatis Laugalis1
3:15.324s
Vladimir Islentiev
1:36.713s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
11 14 Jari Aareskoski
1h28:49.686s
Leandro Sereno
3:10.082s
Jari Aareskoski
1:34.131s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
12 15 Jari Aareskoski
1h28:26.182s
Jari Aareskoski
3:09.379s
Heidi Aareskoski
1:33.843s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
14 1 Jari Aareskoski2
1h28:05.989s
Jari Aareskoski2
3:06.813s
Jari Aareskoski2
1:33.553s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
16 12 Jari Aareskoski2
1h28:20.738s
Jari Aareskoski2
3:08.315s
Jari Aareskoski2
1:33.632s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
18 15 Toygun Senler
1h28:54.991s
Toygun Senler
3:10.907s
Vladimir Islentiev2
1:34.681s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
19 7 Vladimir Islentiev2
1h31:02.455s
Toygun Senler1
3:10.599s
Toygun Senler1
1:34.753s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
21 15 Zdenek Hladik
1h32:50.657s
Zdenek Hladik
3:26.125s
Zdenek Hladik
1:34.557s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
22 5 Zdenek Hladik
1h29:02.324s
Zdenek Hladik
3:25.792s
Zdenek Hladik
1:34.947s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
29 13 Justinas Smyšliajevas3
1h28:25.325s
Atis Praudins
3:09.085s
Toygun Senler3
1:33.560s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
30 2 Atis Praudins
1h29:30.138s
Leandro Sereno2
3:11.395s
Heidi Aareskoski2
1:35.009s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
32 15 Atis Praudins
1h28:50.581s
Atis Praudins
3:08.944s
Atis Praudins
1:33.916s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
33 2 Toygun Senler4
1h28:53.045s
Atis Praudins
3:09.169s
Rimantas Sagatas1
1:34.231s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
35 9 Leandro Sereno5
1h39:58.204s
Sion Francis
3:37.972s
Leandro Sereno5
1:47.577s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
37 13 Leandro Sereno5
1h28:39.011s
Leandro Sereno5
3:10.685s
Leandro Sereno5
1:35.027s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
39 14 Rafael Mantovani
1h39:18.747s
Ian Lynch
3:37.599s
Vsevolod Demydov1
1:35.656s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
41 1 Leandro Sereno6
1h28:30.086s
João Monteiro1
3:08.222s
Radek Sus
1:33.586s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
46 11 Leandro Sereno6
1h35:10.897s
Roland Postle2
3:24.946s
Roland Postle2
1:35.710s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
47 12 Leandro Sereno6
1h41:32.590s
Christos Bobolis
3:23.957s
Vsevolod Demydov2
1:48.699s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
49 12 Christos Bobolis1
1h29:00.907s
Jan Pavlicek
3:09.600s
Jan Pavlicek
1:34.518s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
52 2 Ioannis Dimitroglou
1h28:30.001s
Jukka Sireni
3:09.472s
Dmitry Shevel
1:33.376s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
55 5 Christos Bobolis3
1h29:19.810s
Maxim Kotov2
3:09.297s
Grzesiek Jakubiak
1:33.042s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
59 8 Jukka Sireni1
1h34:04.497s
Rimantas Sagatas2
3:10.029s
Alexey Manukalov
1:32.774s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
61 1 Paulo Pinto1
1h27:44.540s
Ioannis Dimitroglou3
3:08.713s
Paulo Pinto1
1:32.808s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
63 14 Roland Postle5
1h28:07.252s
Roland Postle5
3:08.723s
Roland Postle5
1:32.938s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
64 4 Roland Postle5
1h27:16.636s
Alex Holland
3:08.582s
Roland Postle5
1:32.290s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
67 10 Radek Sus
1h28:40.347s
Toni Söyrinki
3:23.791s
Michael Keeney
1:33.106s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
69 14 Alpo Kaakinen
1h39:41.277s
Max Watson
3:09.046s
Yug Desai
1:35.153s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta