Buenos Aires

Rata Tekniset tiedot
Sijainti: Argentiina Tehokkuus: 12
Päivämäärä: 8.09.2020 Ajettavuus: 11
Kilpailun mitta: 306.6kms Kiihtyvyys: 9
Kierroksia: 72 Downforce: Korkea
Kierroksen mitta: 4.258 kms Ohittaminen: Erittäin vaikea
Keskinopeus: 188.21 km/h Jousituksen jäykkyys: Kova
Grand Prix järjestetty: 28 Polttoaineenkulutus: Erittäin matala
Kaarteiden lukumäärä: 16 Renkaan kuluminen: Korkea
Sisään/ulos varikolta: 19.5s Pidon taso: Normaali
Luokka: ent F1
Ennätykset
Kaikkien managerien parhaat aika-ajokierrokset
Kausi Aika-ajo ennätys
S43, R10
12.09.2014
Roland Postle 1:21.835s
Kausi Master
S43, R10
12.09.2014
Rimantas Sagatas2 1:23.260s
Kausi Pro
S57, R9
16.02.2017
Dorian Jouble 1:24.565s
Kausi Amateur
S60, R13
6.09.2017
Aleksey Titarenko 1:26.089s
Kausi Rookie
S33, R14
20.11.2012
Klavs Kalnins 1:29.168s
Kaikkien managerien parhaat kilpailukierrokset
Kausi Rataennätys
S72, R16
22.10.2019
Łukasz Dudek1 1:21.450s
Kausi Master
S72, R16
22.10.2019
Andrej Rilke 1:22.565s
Kausi Pro
S53, R7
3.06.2016
Zoltan Kormos 1:23.278s
Kausi Amateur
S53, R7
3.06.2016
Kolya Tarantin 1:24.859s
Kausi Rookie
S53, R7
3.06.2016
Alpo Kaakinen 1:26.616s
Kuvaus

Argentiinan presidentti Juan Peron oli kantava voima Buenos Airesin radan rakentamisen takana. Rata on rakennettu suomaalle kaupungin laidalle, rata avattiin vuonna 1952, jolloin ajettiin Peron Cup, jonka voitti Fangio.

Vuonna 1953 ajettiin ensimmäinen Argentiinan GP, kilpailun voitti Ascari, mutta kilpailun pilasi väenpaljoudessa tapahtunut yhdeksän ihmisen kuolema. Seuraavat neljä vuotta kilpailtiin paremmissa tunnelmissa, jokaisen kilpailun voitti paikallinen sankari Juan-Manuel Fangio.

Buenos Airesin kilpailu on tuottanut monia ikimuistoisia hetkiä, mukaan luettuna Wolf-tiimin ensivoitto vuonna 1977. Vuoden 1981 kilpailun jälkeen alkanut Falklandin sota lopetti täällä kilpailun. Carlos Menem’n nimitys presidentin vaaleissa vuonna 1989 tasoitti tietä kauan kaivatulle radan kunnostukselle, kunnostustyön aikana rata uudelleennimettiin Argentiinalaisen legendan Oscar Galvez’n mukaan.

Työt alkoivat elokuussa 1992, mutta F1 ei palannut radalle ennekuin vuonna 1995. Uusi rata oli muuttunut huomattavasti alkuperäisestä, kuljettajat valittivat että se on liian pomppuinen eikä tarjonnut ohituspaikkoja juuri laisinkaan. Viimeinen F1 kilpailu käytiin radalla vuonna 1998, Schumacherin voittaessa Ferrarilla. Vuoden 1999 kilpailu peruttiin varojen puutteessa, eikä F1 ole enää palannut.

Historia
Kausi Kilpailu Voittaja Paalupaikka Nopein kierros
2 1 Cristian Iorga
1h47:57.054s
Mariano Torregomez
2:56.712s
Cristian Iorga
1:27.494s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
3 2 Petar Totev
2h2:37.436s
Mariano Torregomez
2:51.153s
Mariano Torregomez
1:26.617s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
5 15 Maxim Kotov
1h47:23.803s
Maxim Kotov
2:50.768s
Maxim Kotov
1:27.832s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
6 8 Gatis Laugalis
1h44:54.567s
Edvinas Pranculevicius
2:48.051s
Edvinas Pranculevicius
1:25.050s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
7 14 Maxim Kotov
2h2:37.873s
Edvinas Pranculevicius
3:06.540s
Vladimir Islentiev
1:40.251s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
9 14 Vladimir Islentiev
1h45:04.996s
Gatis Laugalis1
2:53.451s
Martynas Molneris
1:26.058s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
11 1 Leandro Sereno
1h43:37.386s
Leandro Sereno
2:47.740s
Leandro Sereno
1:24.522s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
16 16 Jari Aareskoski2
1h42:50.563s
Jari Aareskoski2
2:45.093s
Jari Aareskoski2
1:22.914s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
19 8 Toygun Senler1
1h44:40.531s
Vladimir Islentiev2
3:02.253s
Toygun Senler1
1:23.819s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
21 7 Edvinas Pranculevicius
1h42:45.229s
Edvinas Pranculevicius
2:48.316s
Toygun Senler3
1:23.659s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
23 14 Zdenek Hladik1
1h42:47.934s
Zdenek Hladik1
2:47.364s
Zdenek Hladik1
1:23.769s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
24 3 Zdenek Hladik1
1h43:29.409s
Edvinas Pranculevicius2
2:48.281s
Edvinas Pranculevicius2
1:24.143s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
26 14 Zdenek Hladik3
1h42:04.185s
Zdenek Hladik3
2:45.905s
Justinas Smyšliajevas
1:22.728s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
29 1 Justinas Smyšliajevas3
1h42:02.480s
Justinas Smyšliajevas3
2:45.869s
Justinas Smyšliajevas3
1:23.038s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
30 13 Justinas Smyšliajevas4
1h44:52.046s
Justinas Smyšliajevas4
3:00.318s
Justinas Smyšliajevas4
1:23.723s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
33 14 Leandro Sereno3
1h42:26.216s
Atis Praudins
2:47.374s
Leandro Sereno3
1:23.641s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
35 10 Rimantas Sagatas1
1h48:53.172s
Rimantas Sagatas1
2:47.727s
Rimantas Sagatas1
1:24.720s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
38 17 Rimantas Sagatas2
1h56:15.504s
Rimantas Sagatas2
3:11.302s
Rimantas Sagatas2
1:35.452s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
40 13 Leandro Sereno6
1h44:52.180s
Nikolay Borzenkov
2:58.690s
Apostolis Goutzos
1:23.093s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
43 10 Roland Postle
1h42:24.661s
Florencia Caro
2:44.667s
Roland Postle
1:22.765s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
50 3 Roland Postle3
1h50:20.031s
Vsevolod Demydov2
2:46.228s
Joaquín Quintana
1:23.951s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
53 7 Jan Pavlicek1
1h42:02.973s
Christos Bobolis2
2:46.099s
Ioannis Dimitroglou1
1:22.034s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
57 9 Dmitri Nadkho
1h43:15.628s
Ioannis Dimitroglou3
2:47.391s
Pavel Buhharin
1:22.796s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
60 13 Justinas Smyšliajevas4
1h42:10.622s
Atis Praudins
2:46.894s
Rimantas Sagatas2
1:22.152s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
63 2 Miel Soeterbroek
1h42:04.768s
Radek Sus
2:45.674s
Miel Soeterbroek
1:21.618s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
67 4 Michael Keeney
1h42:39.747s
Michael Keeney
2:46.154s
Michael Keeney
1:22.312s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
72 16 Jan Velske
1h42:24.666s
Łukasz Dudek1
2:46.723s
Łukasz Dudek1
1:21.450s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
75 13 Robin Goodey
1h42:10.324s
Robin Goodey
2:48.142s
Christos Bobolis4
1:23.165s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta