Yeongam

Rata Tekniset tiedot
Sijainti: Etelä-Korea Tehokkuus: 11
Päivämäärä: Ei kalenterissa Ajettavuus: 15
Kilpailun mitta: 309.2kms Kiihtyvyys: 13
Kierroksia: 55 Downforce: Korkea
Kierroksen mitta: 5.622 kms Ohittaminen: Normaali
Keskinopeus: 216.75 km/h Jousituksen jäykkyys: Medium
Grand Prix järjestetty: 26 Polttoaineenkulutus: Medium
Kaarteiden lukumäärä: 18 Renkaan kuluminen: Korkea
Sisään/ulos varikolta: 23.5s Pidon taso: Normaali
Luokka: ent F1
Ennätykset
Kaikkien managerien parhaat aika-ajokierrokset
Kausi Aika-ajo ennätys
S37, R12
13.08.2013
João Monteiro1 1:34.438s
Kausi Master
S66, R16
29.09.2018
Yug Desai 1:35.429s
Kausi Pro
S37, R12
13.08.2013
Max Watson 1:36.749s
Kausi Amateur
S49, R8
22.09.2015
Mario Põldma 1:38.347s
Kausi Rookie
S46, R17
17.04.2015
Neophytos Christodoulides 1:41.897s
Kaikkien managerien parhaat kilpailukierrokset
Kausi Rataennätys
S66, R16
2.10.2018
Rafal Celejewski 1:33.373s
Kausi Master
S65, R14
24.07.2018
Zoltan Kormos 1:34.421s
Kausi Pro
S29, R15
2.03.2012
Yuriy Vizir 1:35.696s
Kausi Amateur
S49, R8
22.09.2015
Mario Põldma 1:37.115s
Kausi Rookie
S53, R10
14.06.2016
Luca Bertani 1:38.597s
Kuvaus

Vuonna 2010, historian ensimmäinen Korean Grand Prix järjestetään sataman läheisyydessä. Radan nimeksi tulee Korean International Circuit. Radan on suunnitellut Hermann Tilke. Rata on osittain pysyvä ja osittain väliaikainen. Rakennustyöt alkoivat vuonna 2007, ja rata valmistuu vuonna 2010. Radalla on sopimus Grand Prix kilpailuista vuoteen 2016 asti, jonka jälkeen on 5 vuoden optio järjestää kilpailut vuoteen 2021 asti.

Järjestäjien mukaan päärataan kuuluu Aasian pisin suora, jolla on mittaa 1.2km, joka sallii jopa 320km/h huippunopeudet. Erillistä 3km mittaista rataa käytetään kansallisten tapahtumien järjestämiseen.

Historia
Kausi Kilpailu Voittaja Paalupaikka Nopein kierros
20 10 Vladimir Islentiev2
1h42:05.451s
Toygun Senler2
3:41.307s
Martynas Molneris
1:49.392s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
22 7 Edvinas Pranculevicius1
1h30:07.729s
Edvinas Pranculevicius1
3:13.529s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.832s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
23 9 Edvinas Pranculevicius1
1h30:00.083s
Edvinas Pranculevicius1
3:12.021s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.784s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
25 4 Zdenek Hladik2
1h29:49.891s
Zdenek Hladik2
3:13.255s
Zdenek Hladik2
1:35.325s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
27 13 Leandro Sereno2
1h41:59.122s
Leandro Sereno2
3:10.445s
David Rolleston
1:35.734s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
29 15 Justinas Smyšliajevas3
1h29:21.371s
Atis Praudins
3:10.780s
Atis Praudins
1:34.719s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
33 3 Leandro Sereno3
1h32:00.932s
Leandro Sereno3
3:26.877s
Leandro Sereno3
1:36.301s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
36 13 João Monteiro
1h29:41.232s
Leandro Sereno5
3:11.276s
João Monteiro
1:35.438s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
37 12 Sion Francis
1h29:41.303s
João Monteiro1
3:10.475s
Sion Francis
1:34.896s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
38 8 Vsevolod Demydov
1h30:20.980s
Vsevolod Demydov
3:12.003s
Ilya Medvedev
1:35.451s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
40 14 Leandro Sereno6
1h31:26.855s
Leandro Sereno6
3:12.849s
Leandro Sereno6
1:35.561s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
44 11 Roland Postle
1h30:03.976s
Roland Postle
3:11.024s
Roland Postle
1:35.353s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
46 17 Leandro Sereno6
1h30:08.665s
Leandro Sereno6
3:13.373s
Roland Postle2
1:36.081s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
48 14 Christos Bobolis
1h36:03.648s
José Abi Jaudi
3:11.245s
Mikołaj Przybylski
1:35.684s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
49 8 Vsevolod Demydov2
1h35:51.984s
Vsevolod Demydov2
3:26.721s
Paulo Pinto
1:35.303s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
51 3 Jan Pavlicek
1h29:40.508s
Zdenek Hladik3
3:12.670s
Zdenek Hladik3
1:35.888s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
53 10 Jan Pavlicek1
1h38:36.752s
Jan Pavlicek1
3:39.025s
Alexey Manukalov
1:35.587s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
55 4 Evaldas Ruseckas
1h29:34.713s
Evaldas Ruseckas
3:11.087s
Dmitri Nadkho
1:33.538s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
56 4 Ioannis Dimitroglou2
1h30:09.666s
Eduard Gindullin
3:12.538s
Michał Wilczyński
1:34.679s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
58 4 Jukka Sireni
1h42:27.927s
Jarosław Nowacki
3:26.295s
Rimantas Sagatas2
1:35.593s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
59 11 Christos Bobolis4
1h30:01.756s
Christos Bobolis4
3:11.719s
Nuno Vicente
1:34.444s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
61 15 Roland Postle4
1h28:28.505s
Róbert László
3:12.595s
Tamás Végh
1:33.542s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
63 16 Alpo Kaakinen
1h29:17.347s
Radek Czech
3:10.791s
Radek Czech
1:33.603s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
65 14 Ioannis Dimitroglou3
1h33:34.361s
Ioannis Dimitroglou3
3:26.860s
Róbert László1
1:33.526s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
66 16 Radek Sus
1h28:55.881s
Rafal Celejewski
3:10.806s
Rafal Celejewski
1:33.373s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta
69 13 Alpo Kaakinen
1h28:45.559s
Róbert László2
3:11.237s
Róbert László2
1:33.894s
Qualify tulokset
Kilpailun yhteenveto | Kilpailu-uusinta