Spa

Krug Tehnički podaci
Lokacija: Belgija Snaga: 18
Datum: Nije u kalendaru Upravljanje: 16
Dužina utrke: 306.6km Ubrzanje: 13
Krugova: 44 Aerodinamički potisak: Srednja
Dužina kruga: 6.968 km Pretjecanje: Normalno
Prosječna brzina: 241.1 km/h Čvrstoća ovjesa: Srednja
Velika nagrada održana: 25 Potrošnja goriva: Visoka
Broj zavoja: 22 Trošenje guma: Srednja
Ulazak/izlazak iz boksa: 13.5s Grip razina: Normalno
Kategorija: F1
Rekordi
Pregled najbolje krugove kvalifikacija svih menadžera
Sezona Najbolji kvalifikacijski krug
S14, R9
5 Svi, 2009
Jari Aareskoski2 1:45.213s
Sezona Master
S14, R9
5 Svi, 2009
Alexander Hartmann 1:47.531s
Sezona Pro
S12, R7
12 Pro, 2008
Ludwig Henry 1:48.351s
Sezona Amateur
S60, R9
24 Kol, 2017
Maxim Stroganoff 1:50.710s
Sezona Rookie
S14, R9
5 Svi, 2009
Andy Lewis 1:54.352s
Pogledaj najbolje krugove utrka svih menadžera
Sezona Rekord staze
S60, R9
25 Kol, 2017
Róbert László 1:44.044s
Sezona Master
S54, R13
26 Kol, 2016
Jesus Brea 1:45.453s
Sezona Pro
S54, R13
26 Kol, 2016
Stefan Gommans 1:46.255s
Sezona Amateur
S54, R13
26 Kol, 2016
Nikolay Borzenkov 1:48.099s
Sezona Rookie
S54, R13
26 Kol, 2016
Mike Kreisz 1:50.414s
Opis

Gradić Spa dobio je naziv po mineralnoj vodi koju su Stari Rimljani otkrili u Ardenima.Staza je zamisao lokalnog čovjeka Julesa de Thiera i mnogi zavoji na njoj nose naziv po lokalnim znamenitostima - Eau Rouge je dobio ime po obližnjem potočiću, dok su Stavelot, Blanchemont i Malmedy imena okolnih gradova i sela.

Prva VN Belgije održana je ovdje daleke 1925. a neki od prvih pobjednika bili su Ascari i Nuvolari.Tijekom Drugog svjetskog rata nastaje pauza u organiziranju utrka, a sama staza je zapravo bila dio fronte u čuvenoj bici "Battle of the Bulge".
60-e godine prošlog stoljeća obilježio je, na ovoj stazi, čuveni Jim Clark sa 4 uzastopne pobjede, kao i pojava novog natjecanja 1000km Spa, koje je lokalni heroj Jackie Ickx osvajao šak pet puta.

Ubrzo su velike brzine na stazi Spa, počele stvarati probleme sa sigurnošću vozača, tako da su i čuveni Jackie Stewart i Stirling Moss ovdje doživjeli jako teške nesreće.Nakon tragične smrti čak trojice vozača na utrci 24 sata Spa, 1973. godine, Velika nagrada Belgije je premještena na ne previše živopisnu stazu Nivelles, blizu Bruxellesa.

1983. Formula 1 se vraća na stazu Spa, i pored periodičnih nesreća, kao što je smrt obećavajućeg njemačkog vozača Stefana Bellota, 1985godine, nakon incidenta u čuvenom Eau Rouge zavoju, u utrci sportskih automobila, postaje integralni dio Svjetskog prvenstva Formule 1.

80-te godine obilježio je AYrton Senna sa 5 uzastopnih pobjeda u tom razdoblju,dok je Michael Schumacher dominirao u 90-tim sa 4 pobjede u prvih 6 utrka.Slavni Njemac ovu stazu smatra bez sumnje"najboljom stazom na svijetu" i tvrdi "da atmosfera na Spa podsjeća na one sa starog Nurburgringa".Zavoj Eau Rouge je opće prihvaćen,kako od strane vozača tako i od strane navijača,kao najuzbudljiviji i najbolji zavoj u F1.

Povijest
Sezona Utrka Pobjednik Pole pozicija Najbrži krug
1 13 Petar Totev
1h23:33.237s
Petar Totev
4:03.323s
Manuel Gonzalez
1:51.034s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
2 9 Cristian Iorga
1h23:21.869s
Cristian Iorga
4:02.717s
Cristian Iorga
1:50.841s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
3 16 Petar Totev
1h22:09.610s
Petar Totev
3:56.989s
Petar Totev
1:49.990s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
5 17 Maxim Kotov
1h23:23.269s
Petar Totev2
3:42.308s
Vladimir Islentiev
1:51.661s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
6 4 Vladimir Islentiev
1h22:35.185s
Leandro Sereno
3:39.988s
Vladimir Islentiev
1:50.422s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
7 16 Jari Aareskoski
1h21:34.335s
Gatis Laugalis1
3:41.307s
Jari Aareskoski
1:48.946s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
9 Test staza Total test laps: 159233
Your test laps: ???
- Jari Aareskoski
1:46.232s
Prethodna testiranja
Rezultati testiranja
11 4 Leandro Sereno
1h32:15.419s
Leandro Sereno
3:54.586s
Jari Aareskoski
1:48.280s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
12 7 Jari Aareskoski
1h19:06.731s
Gatis Laugalis1
3:33.266s
Jari Aareskoski
1:45.004s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
14 9 Heidi Aareskoski
1h18:49.448s
Heidi Aareskoski
3:32.671s
Jari Aareskoski2
1:45.341s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
16 3 Jari Aareskoski2
1h19:03.690s
Jari Aareskoski2
3:32.449s
Jari Aareskoski2
1:45.275s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
18 6 Vladimir Islentiev2
1h22:08.599s
Vladimir Islentiev2
3:54.485s
Toygun Senler
1:47.219s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
20 3 Toygun Senler2
1h20:11.423s
Toygun Senler2
3:38.177s
Toygun Senler2
1:46.888s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
21 10 Edvinas Pranculevicius
1h19:12.939s
Edvinas Pranculevicius
3:33.995s
Edvinas Pranculevicius
1:45.545s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
23 4 Edvinas Pranculevicius1
1h19:37.163s
Edvinas Pranculevicius1
3:34.093s
Leandro Sereno2
1:45.995s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
24 12 Edvinas Pranculevicius2
1h19:48.976s
Edvinas Pranculevicius2
3:34.656s
Zdenek Hladik1
1:46.030s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
26 17 Zdenek Hladik3
1h19:28.060s
Zdenek Hladik3
3:34.418s
Zdenek Hladik3
1:45.584s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
28 11 Zdenek Hladik3
1h18:47.760s
Leandro Sereno2
3:33.890s
Leandro Sereno2
1:44.959s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
32 10 Wojciech Uzikowski
1h19:56.162s
Tomasz Kaminski
3:35.160s
Wojciech Uzikowski
1:46.464s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
35 13 Rimantas Sagatas1
1h19:38.828s
Rimantas Sagatas1
3:33.281s
Nico Zou
1:46.184s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
37 15 Toygun Senler4
1h19:51.386s
Sion Francis
3:34.946s
Nico Zou
1:46.287s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
43 4 João Monteiro1
1h19:59.639s
Leandro Sereno6
3:33.586s
Victor Chernyshev
1:46.241s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
48 17 Roland Postle3
1h20:05.162s
Nikolay Borzenkov
3:35.476s
Nikolay Borzenkov
1:46.792s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
54 13 Christos Bobolis2
1h19:46.537s
Alexey Manukalov
3:34.794s
Jan Pavlicek2
1:45.501s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
60 9 Rodrigo Velasco
1h18:22.203s
Alex Holland
3:34.922s
Róbert László
1:44.044s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke
66 5 Radek Sus
1h19:44.321s
Ioannis Dimitroglou3
3:35.056s
Marek Hajnrych
1:44.978s
Rezultati kvalifikacija
Pregled rezultata | Repriza zadnje utrke