Sepang

Патека Технички податоци
Локација: Малезија Моќност: 14
Датум: Не е на календарот Управување: 11
Должина на патеката: 310.4км Забрзување: 14
Круга: 55 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 5.644 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 221.89 км/ч Тврдина на суспензијата: Медиум
Одржани трки: 36 Потрошувачка на гориво: Средна
Број на кривини: 17 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 24s Ниво на грипот: Многу високо
Категорија: поранешена Ф1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S86, R15
Апр 1, 2022
Brad Marshall 1:33.094s
Сезона Master
S47, R12
Јун 2, 2015
Piotr Wechterowicz 1:34.347s
Сезона Pro
S69, R14
Апр 6, 2019
Sagar Abhyankar 1:35.376s
Сезона Amateur
S69, R14
Апр 9, 2019
Aleksey Odegov 1:37.052s
Сезона Rookie
S69, R14
Апр 8, 2019
Kristof Aelbrecht 1:39.855s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S86, R15
Апр 1, 2022
Bert Huylebroeck 1:31.564s
Сезона Master
S86, R15
Апр 1, 2022
Michel Vandecatelle 1:33.389s
Сезона Pro
S64, R4
Апр 17, 2018
Ilya Vedenikov 1:34.149s
Сезона Amateur
S69, R14
Апр 9, 2019
Jason Claydon 1:36.472s
Сезона Rookie
S83, R15
Сеп 17, 2021
François Pignon 1:38.279s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S71, R16
Авг 20, 2019
Paweł Zaburski 1:47.465s
Сезона Master
S71, R16
Авг 20, 2019
Sebastian Cucciardi 1:48.280s
Сезона Pro
S71, R16
Авг 20, 2019
Christer Andersson 1:49.652s
Сезона Amateur
S71, R16
Авг 20, 2019
Michal Szopinski 1:52.515s
Сезона Rookie
S71, R16
Авг 20, 2019
William Pickering 1:56.457s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S69, R14
Апр 9, 2019
Alpo Kaakinen 1:45.796s
Сезона Master
S69, R14
Апр 9, 2019
Stavros Oikonomidis 1:47.473s
Сезона Pro
S69, R14
Апр 9, 2019
Jasper Coosemans 1:49.199s
Сезона Amateur
S47, R12
Јун 2, 2015
Sergei Gordov 1:51.835s
Сезона Rookie
S47, R12
Јун 2, 2015
Daniel Woodhouse 1:53.952s
Опис

Сепанг направи голема импресија кога се придружи на Ф1 календарот во 1999 година. Возачите беа воодушевени од големиот и широк простор и пространството на и околу патеката. Со големи и широки свијоци, претежно свијоци со кои се вози со голема брзина, па се до оние каде мора да се кожи и вози во прва брзина. Трката во 1999 година беше сведок на една од најголемите контраверзи во историјата на Ф1 натпреварувањата. Болидите на Ферари , со Еди Ирвајн и Михаел Шумахер беа дисквалификувани од првото и второто место заради нелегални делови кои ги носеа болидте на таа трка. За после неколку трки тие делови да бидат дозволени да се користат на болидите, односно да бидат вратени повторно назад на болидите. Следните две трки беа исто така доминирани од Ферари . Во 2000та година, Шумахер уживаше во победничката веселба, а две недели после тоа исто така и во прославата на Шампионската титула во Јапонија. Следната година со Рубенс Баричело имаа извонредна трка и битка, посебно беше интересно кога изгубија скоро минута време на промена на гуми за дожд. Ралф Шумахер ја прекина доминацијата на Ферари во настанот и трката во 2002 година, откако комотно ја зеде победничката позиција од неговиот брат Михаел, кој се судри уште на самиот старт на трката, на првиот свијок со Хуан Пабло Монтоја. И двајцата се вратија назад, па се бореа во страшна битка до самиот крај за место на подиумот. Но Колумбиецот, ја заработи првата драјв тру казна во Ф1 заради неговото неспортско и нефер возење. Мекларен ја имаше честа да биде на врвот на подиумот во 2003та година, каде Кими Раиконен за прв пат победи на оваа трка.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
3 15 Leandro Sereno
1h30:42.839s
Leandro Sereno
3:12.738s
Leandro Sereno
1:36.588s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
4 Тест патека Total test laps: 112391
Your test laps: ???
- Leandro Sereno
1:34.159s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
5 5 Petar Totev2
1h31:58.231s
Maxim Kotov
3:14.226s
Vladimir Islentiev
1:38.206s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
7 1 Cristian Iorga1
1h31:37.910s
Peter Helcmanovsky
3:17.224s
Cristian Iorga1
1:38.174s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
8 9 Edvinas Pranculevicius
1h30:24.094s
Edvinas Pranculevicius
3:14.642s
Jari Aareskoski
1:35.912s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
9 15 Maxim Kotov2
1h30:13.538s
Gatis Laugalis1
3:15.324s
Vladimir Islentiev
1:36.713s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
11 14 Jari Aareskoski
1h28:49.686s
Leandro Sereno
3:10.082s
Jari Aareskoski
1:34.131s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
12 15 Jari Aareskoski
1h28:26.182s
Jari Aareskoski
3:09.379s
Heidi Aareskoski
1:33.843s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
14 1 Jari Aareskoski2
1h28:05.989s
Jari Aareskoski2
3:06.813s
Jari Aareskoski2
1:33.553s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
16 12 Jari Aareskoski2
1h28:20.738s
Jari Aareskoski2
3:08.315s
Jari Aareskoski2
1:33.632s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
18 15 Toygun Senler
1h28:54.991s
Toygun Senler
3:10.907s
Vladimir Islentiev2
1:34.681s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
19 7 Vladimir Islentiev2
1h31:02.455s
Toygun Senler1
3:10.599s
Toygun Senler1
1:34.753s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
21 15 Zdenek Hladik
1h32:50.657s
Zdenek Hladik
3:26.125s
Zdenek Hladik
1:34.557s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
22 5 Zdenek Hladik
1h29:02.324s
Zdenek Hladik
3:25.792s
Zdenek Hladik
1:34.947s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
29 13 Justinas Smyšliajevas3
1h28:25.325s
Atis Praudins
3:09.085s
Toygun Senler3
1:33.560s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
30 2 Atis Praudins
1h29:30.138s
Leandro Sereno2
3:11.395s
Heidi Aareskoski2
1:35.009s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
32 15 Atis Praudins
1h28:50.581s
Atis Praudins
3:08.944s
Atis Praudins
1:33.916s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
33 2 Toygun Senler4
1h28:53.045s
Atis Praudins
3:09.169s
Rimantas Sagatas1
1:34.231s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
35 9 Leandro Sereno5
1h39:58.204s
Sion Francis
3:37.972s
Leandro Sereno5
1:47.577s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
37 13 Leandro Sereno5
1h28:39.011s
Leandro Sereno5
3:10.685s
Leandro Sereno5
1:35.027s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
39 14 Rafael Mantovani
1h39:18.747s
Ian Lynch
3:37.599s
Vsevolod Demydov1
1:35.656s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
41 1 Leandro Sereno6
1h28:30.086s
João Monteiro1
3:08.222s
Radek Sus
1:33.586s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
46 11 Leandro Sereno6
1h35:10.897s
Roland Postle2
3:24.946s
Roland Postle2
1:35.710s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
47 12 Leandro Sereno6
1h41:32.590s
Christos Bobolis
3:23.957s
Vsevolod Demydov2
1:48.699s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
49 12 Christos Bobolis1
1h29:00.907s
Jan Pavlicek
3:09.600s
Jan Pavlicek
1:34.518s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
52 2 Ioannis Dimitroglou
1h28:30.001s
Jukka Sireni
3:09.472s
Dmitry Shevel
1:33.376s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
55 5 Christos Bobolis3
1h29:19.810s
Maxim Kotov2
3:09.297s
Grzesiek Jakubiak
1:33.042s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
59 8 Jukka Sireni1
1h34:04.497s
Rimantas Sagatas2
3:10.029s
Alexey Manukalov
1:32.774s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
61 1 Paulo Pinto1
1h27:44.540s
Ioannis Dimitroglou3
3:08.713s
Paulo Pinto1
1:32.808s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
63 14 Roland Postle5
1h28:07.252s
Roland Postle5
3:08.723s
Roland Postle5
1:32.938s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
64 4 Roland Postle5
1h27:16.636s
Alex Holland
3:08.582s
Roland Postle5
1:32.290s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
67 10 Radek Sus
1h28:40.347s
Toni Söyrinki
3:23.791s
Michael Keeney
1:33.106s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
69 14 Alpo Kaakinen
1h39:41.277s
Max Watson
3:09.046s
Yug Desai
1:35.153s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
71 16 Roland Postle6
1h27:59.672s
Nevzat Kasapoglu
3:23.770s
Gonzalo Alvarez
1:33.024s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
77 10 Yug Desai1
1h38:01.224s
Yug Desai1
3:39.111s
Nevzat Kasapoglu
1:34.871s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
83 15 George Slater
1h27:40.544s
George Slater
3:10.647s
George Slater
1:32.298s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
86 15 Bert Huylebroeck
1h26:58.588s
Brad Marshall
3:07.956s
Bert Huylebroeck
1:31.564s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката