Nurburgring

Патека Технички податоци
Локација: Германија Моќност: 12
Датум: Не е на календарот Управување: 12
Должина на патеката: 308.7км Забрзување: 13
Круга: 60 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 5.145 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 230.1 км/ч Тврдина на суспензијата: Меки
Одржани трки: 26 Потрошувачка на гориво: Многу ниска
Број на кривини: 16 Потрошувачка на гуми: Ниска
Време на влез/излез од боксот: 15s Ниво на грипот: Нормално
Категорија: поранешена Ф1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S91, R1
Дек 20, 2022
George Slater1 1:22.082s
Сезона Master
S91, R1
Дек 21, 2022
Gyuri Székely 1:23.375s
Сезона Pro
S86, R7
Мар 2, 2022
Sergei Gordov 1:24.606s
Сезона Amateur
S44, R14
Дек 2, 2014
Franco Lorijn 1:26.907s
Сезона Rookie
S44, R14
Дек 2, 2014
Joan Centellas 1:30.109s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S91, R1
Дек 23, 2022
Ilya Vedenikov 1:20.496s
Сезона Master
S91, R1
Дек 23, 2022
Gyuri Székely 1:22.483s
Сезона Pro
S91, R1
Дек 23, 2022
Tiago Almeida 1:23.813s
Сезона Amateur
S76, R1
Мај 15, 2020
Otto Porsanger 1:25.145s
Сезона Rookie
S20, R17
Јул 16, 2010
Jari Tapani 1:27.400s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S33, R6
Окт 23, 2012
Vsevolod Demydov 1:35.629s
Сезона Master
S62, R4
Дек 12, 2017
Martynas Bražėnas 1:37.318s
Сезона Pro
S62, R4
Дек 12, 2017
Alexandru Diaconu 1:38.530s
Сезона Amateur
S62, R4
Дек 12, 2017
Yves Leboeuf 1:40.518s
Сезона Rookie
S82, R17
Јул 22, 2021
Mike Kreisz 1:44.222s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S62, R4
Дек 12, 2017
Alex Holland 1:34.678s
Сезона Master
S62, R4
Дек 12, 2017
Kyriakos Xydas 1:36.151s
Сезона Pro
S62, R4
Дек 12, 2017
Andrea D`Agostino 1:36.904s
Сезона Amateur
S62, R4
Дек 12, 2017
Igor Laskovas 1:39.432s
Сезона Rookie
S82, R17
Јул 23, 2021
Paolo Binato 1:42.827s
Опис

Без сомневање ова е најголема и најпозната тркачка патека во историјата на мото спортовите. Оригиналната Нирбургринг е 22,5км долга патека што ја споредуваат со еден џиновски ролеркостер, а се простира низ шумите на Западна Германија, не далеку од Белгиската граница. Идеата за патеката се роди во 1920 година од Др.Кројц, локален инспектор, кој мислеше дека со изградба на патеката ке ја намали незапосленоста во областа и ке го промовира туризмот, а исто така ке овозможи и убава тест патека и фабрики за унапредување на германската автомото индустрија. Идејата беше одобрена од страна на Германската влада која спонзорираше 15 милиони германски марки кои беа потребни за да се финансира проектот. Новата патека се простираше на две одделни засебни патеки, Нордшлеифе и Судшлеифе, или северната и јужната .Овие две патеки можат да се користат како засебни или може и да се комбинираат, за да се направи една голема патека, со место за пит и публика на местото каде двете се спојуваат на средината од патеките. Нирбургринг беше домакин на првото Германско ГП во 1927 година, а трката ја победи Ото Мерк во Мерцедес , пред 100,000 домашни гледачи. Историјата на патеката е исто така поврзана со големи победи од легендите на овие спортови, вклучувајки ги Нуволари, Фанџо и Џеки Стјуарт. Како поминуваа годините, проблеми со сигурноста на патеката стануваа се поголеми , а и покриеноста на патеката за ТВ преноси беше тешка и проблематична, а трошоците за да се решат тие проблеми беа преголеми. Австриската легенда Ники Лауда, побара од неговите колеги возачи да ја бојкотираат трката во 1976 година поради обезбедувањето на сигурноста на возачите и на самата патека и дали е сигурно воопшто да се вози на самата патека. Во еден тажен пресврт на настаните, останатите возачи гласаа против тој негов предлог, па така да трката мораше да се одржи. Во таа трка Лауда доживеа страшна несрека,претрпе тешки изгореници по целото тело. А со таа несрека и самото спортско тело на мотоспортот заклучи дека навистина се тешки условите за сигурна трка на патеката, па така да мораше да одлучи да ја повлече лиценцата за одржување на трки на оваа патека. Старата патека ја одржа последната трка на спортски автомобили во 1982 година - 1000км долга трка на тркачки автомобили. Новиот Нирбургринг ја одржа првата Ф1 трка во 1984 година, трка која беше брендирана како Европски ГП , со тоа што Хокенхајм беше наречена Германско ГП. На трката победи тој ден Алан Прост во болидот на Мекларен, додека повекето од публиката и фановите сеште жалеа за старата патека. Новата патека не беше патека која ке биде постојано на календарот на Ф1 трките , се до искачувањето на Михаел Шумахер, локалното детуле од околината на Нирбургринг, до висините на Ф1 историјата, големина што тој ја искористи да притисне во одлучувачките тела за познатата трка повторно да се врати на календарот. Коментирајки за неговото искуство со старата патека, тркачката легенда Џеки Стјуарт имаше да каже, Ништо не ми даваше поголема сатисфакција и задоволство од тоа да победам на Нирбургринг, но и да признам, дека секогаш на таа патека најмногу се плашев и возев со страв.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
1 9 Ludwig Henry
1h31:13.497s
Manuel Gonzalez
3:12.433s
Manuel Gonzalez
1:28.472s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
3 13 Cristian Iorga1
1h45:41.202s
Petar Totev
2:54.671s
Leandro Sereno
1:29.365s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
5 2 Maxim Kotov
1h39:04.974s
Petar Totev2
2:50.335s
Cristian Iorga1
1:27.180s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
8 2 Edvinas Pranculevicius
1h27:13.475s
Edvinas Pranculevicius
2:53.695s
Edvinas Pranculevicius
1:25.694s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
11 6 Jari Aareskoski
1h25:19.101s
Gatis Laugalis1
2:46.406s
Jari Aareskoski
1:23.184s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
13 13 Jari Aareskoski1
1h26:20.401s
Martynas Molneris
2:50.092s
Jari Aareskoski1
1:24.527s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
15 8 Heidi Aareskoski1
1h24:20.992s
Vladimir Islentiev2
2:45.919s
Heidi Aareskoski1
1:22.606s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
17 7 Tomasz Wypych
1h25:44.909s
Tomasz Wypych
2:48.180s
Tomasz Wypych
1:23.748s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
20 17 Toygun Senler2
1h25:23.312s
Toygun Senler2
2:47.138s
Toygun Senler2
1:23.210s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
24 14 Zdenek Hladik1
1h24:55.578s
Edvinas Pranculevicius2
2:47.757s
Zdenek Hladik1
1:22.976s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
26 8 Zdenek Hladik3
1h24:56.060s
Zdenek Hladik3
2:46.484s
Zdenek Hladik3
1:22.779s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
29 10 Toygun Senler3
1h25:33.396s
Mindaugas Sarocka
2:49.379s
Mindaugas Sarocka
1:23.717s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
33 6 Vsevolod Demydov
1h26:14.994s
Vsevolod Demydov
3:01.734s
Atis Praudins
1:23.891s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
37 1 Leandro Sereno5
1h24:55.627s
João Monteiro1
2:46.444s
Leandro Sereno5
1:23.078s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
40 5 Sion Francis
1h25:50.304s
Apostolis Goutzos
2:46.643s
Apostolis Goutzos
1:23.430s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
44 14 Maja Soren
1h25:01.221s
Roland Postle
2:48.465s
Maja Soren
1:23.367s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
51 7 Jan Pavlicek
1h25:02.510s
Jan Pavlicek
2:46.943s
Roland Postle4
1:23.245s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
57 6 Justinas Smyšliajevas4
1h25:08.511s
Christos Bobolis3
2:46.945s
Justinas Smyšliajevas4
1:21.213s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
62 4 Paulo Pinto1
1h36:50.541s
Alex Holland
3:13.389s
Alex Holland
1:34.678s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
69 1 Rafal Celejewski
1h24:37.110s
Matt Kasar
2:48.179s
Rafal Celejewski
1:22.007s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
76 1 Gonzalo Alvarez
1h27:00.550s
Gonzalo Alvarez
2:48.243s
Gonzalo Alvarez
1:21.802s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
80 1 Rimantas Sagatas2
1h24:25.465s
Yug Desai3
2:46.078s
Harsh Sheth
1:21.493s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
82 17 Jan Velske2
1h31:56.414s
Jan Velske2
3:13.433s
Jan Velske2
1:23.020s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
86 7 George Slater1
1h25:06.052s
Chris Adnams
2:45.381s
Pablo Fernandez1
1:21.426s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
91 1 George Slater1
1h24:01.738s
George Slater1
2:44.823s
Ilya Vedenikov
1:20.496s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
94 6 George Slater3
1h24:24.710s
André de Carvalho
2:46.247s
George Slater3
1:21.440s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката