Zandvoort

Патека Технички податоци
Локација: Холандија Моќност: 9
Датум: Не е на календарот Управување: 13
Должина на патеката: 301.8км Забрзување: 9
Круга: 71 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 4.251 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 239.92 км/ч Тврдина на суспензијата: Тврда
Одржани трки: 25 Потрошувачка на гориво: Ниска
Број на кривини: 14 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 22.5s Ниво на грипот: Високо
Категорија: поранешена Ф1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S83, R11
Сеп 3, 2021
George Slater 1:04.705s
Сезона Master
S94, R17
Авг 24, 2023
Bert Huylebroeck1 1:05.675s
Сезона Pro
S94, R17
Авг 25, 2023
Bartlomiej Kozak 1:07.170s
Сезона Amateur
S78, R17
Ное 12, 2020
Wayne Laundon 1:08.113s
Сезона Rookie
S78, R17
Ное 10, 2020
Stefan Leinsinger 1:10.673s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S75, R15
Мај 1, 2020
George Slater 1:03.781s
Сезона Master
S94, R17
Авг 25, 2023
Bert Huylebroeck1 1:05.329s
Сезона Pro
S78, R17
Ное 13, 2020
Rodrigo Velasco 1:05.755s
Сезона Amateur
S78, R17
Ное 13, 2020
Zoltán Zelei 1:08.019s
Сезона Rookie
S94, R17
Авг 25, 2023
Stephane Kurz 1:09.316s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S25, R7
Мај 13, 2011
Zdenek Hladik2 1:15.019s
Сезона Master
S36, R1
Апр 30, 2013
Paulo Pinto 1:16.933s
Сезона Pro
S36, R1
Апр 30, 2013
Vitor Masiero 1:17.901s
Сезона Amateur
S36, R1
Апр 30, 2013
Tomek Kiełpiński 1:19.925s
Сезона Rookie
S25, R7
Мај 13, 2011
Wouter Kirstein 1:23.315s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S25, R7
Мај 13, 2011
Zdenek Hladik2 1:15.014s
Сезона Master
S25, R7
Мај 13, 2011
Hauke Johannsen 1:16.299s
Сезона Pro
S25, R7
Мај 13, 2011
Ben Smallegange 1:17.733s
Сезона Amateur
S25, R7
Мај 13, 2011
Hamizan Azmee 1:20.269s
Сезона Rookie
S25, R7
Мај 13, 2011
Juan Espinola 1:21.973s
Опис

Зандворт сама по себе е една од најпопуларните патеки , а секако и плажа во Холандија, посебно поради нејзината близина до Амстердам. Тука има голем број на објекти покрај плажата, хотели посебно, а секако и голем број на ресторани кои го нудат разновидниот вкус и квалитет на Холандската гостопримливост. Теренот е претежно песок, со мала количина на зеленило и дрвја. Оваа карактеристика на патеката ја прави како уникатна по својот изглед а и воопшто,доминира во тој поглед над сите останати патеки во Ф1. Со оглед на тоа дека се наоѓа во земја каде има голема елевација на теренот, тоа се одразува и на самата патека и нејзиниот изглед. Посебно тоа се гледа на Шејвлак свијокот, кој оди длабоку долу и веднаш десно свртување. Свијоците се сите различни, со различна ширина и широк спектар на агли. Тарзан свијокот на крајот од пит рамнината, , е еден од најпознатите свијоци во тркачкиот свет. Поради окружувањето од песок, патеката трпеше и имаше голема штета и на пневматиците и на самите болиди од песокот, кој често се таложеше на патека, а и честите ветришта правеа голем проблем и на возачите и на болидите. Тоа е еден од најголемите проблеми и ризици на патеката. Зандворт е отворена во 1948 година и беше домакин на неколку неШампионатски настани до 1952 година, кога беше домакин на Холандското Гран При. Во првите десет години од постоењето на патеката , имаше спорадични настани на патеката, но после тоа скоро секоја година се организира Гран При настан на истата и тоа посебно од 1975 до 1985 година. Трките на Зандворт биле посебно, а историјата кажува тука за многу посебни трки за паметење кои останале да се раскажуваат. Во поголемиот дел од трките предност имале Англиските возачи и болиди, поради напредната индустрија и технологија посебно во тркачките автомобили. Посебно тоа важеше за 60тите години . Во трката во 1970 година, Пјер Кураж , главниот возач на Англискиот пивски магнат - Кураж, доживеа страшна несрека, се преврти и се запали во својот болид. Нажалост Кураж не успеа да ја преживее оваа несрека. Возачот кој никогаш и не бил премногу ценет и секогаш била омалуважуван во тркачкиот свет - Џеки Икс, бриљираше тука во својот Ферари со победа во 1971 година, по одличниот дуел на дождот Педро Родригез . Џеки Стјуарт беше главен директор на Гран При Асоцијацијата. Меѓу другите сигурносни регулативи, и тој беше од многуте кој бараа такви измени посебно на оваа патека. После прескокнувањето на 1972 година и одржувањето на трките тука, поради фактот дека патеката е прогласена за опасна и несигурна, тркањето се врати тука тек во 1973 година, откако се вложени тука над милион долари за промени и зголемување баш на таа сигурност на патеката. Роџер Вилијамсон ја имаше таа несрека да биде тест возач за новите заштитни Армко бариери. Наместо да се ублажи ударот , бариерата како затегната стрела го исфрли болидот на Вилијамсон во воздух. Болидот се приземји на покрив, со страшен удар и во пламен. Во ова сценарио , покрај болидот во оган , застана и се паркира во трчање Давид Пурлеј, кој бил близок пријател на Вилијамсон, покрај маршалите кои седеа покрај болидот кој гори, не реагирајки ништо, се фрли во болидот да помогне и да го спаси Вилијамсон од огнените јазици. После неговиот храбар обид, маршалите се окуражија по почнаа да му помагаат. Но веке беше касно. Во 1974та година Ферари се врати на старата слава со Ники Лауда, каде победува во еден два победа со тимскиот колега Клеј Рагацони. Во 1975 година, Џејмс Хант и Хескет екипата ја победија првата трка, каде ги надмудрија сит останати екипи при промената на гумите и тактиката за таа трка од дождот на сува патека. А успеаа и да ја одржат разликата до крај пред силниот болид на Ферари со Ники Лауда. Австралиецот Алан Џонс ја победи првата негова трка 1979 година , комплетирајки го хет трикот, започнат на Хокенхајм, а завршил на АустријаРинг. Ферари се врати на победничките патеки во 1982 година со Дидие Пирони, на помалку од два месеци по тргичната смрт на тимскиот колега Вилнев на патеката Золде во Белгија, а исто така и самиот со страшни повреди од неговата несрека на Хокенхајм. Тука успеа да го победи фуриозниот Нелсон Пике. Рене Арну и Патрик Тамбе, забележаа еден два победа во 1983 година на црвените коњчиња на Ферари . Тој успех беше дуплиран од Ники Лауда и Ален Прост во 1984 година, но овој пат на Мекларен Порше. Следната година на Зандворт нова епизода од дуелот Прост- Лауда,но овој пат со променети улоги. Лауда фуриозно стартуваше и од самиот старт до крајот на трката доминираше. Тоа секако беше и цела сезона доминација на Лауда, но и последна година во Ф1 циркусот и крај за кариерата на еден од најголемите возачи во историјата на Ф1 - Ники Лауда. Познатиот англиски новинар и аналитичар на Ф1 трките - Најџел Роебук, патеката Зандворт ја нарекол - најголемата и најубавата патека за тркање во Ф1 на сите времиња. Но и покрај овој атрибут, Зандворт беше тргната од Ф1 календарот во 1986 година, а и после тоа не се врати повеке. Испаднаа повеке работи на површина , со сигурноста, со пит делот на патеката, со деловите за екипите, со деловите за ВИП гостите и ред други работи кои фалеа на оваа патека, а со текот на времето никогаш не се исправија, односно направија. Но и покрај сето тоа, оценката од сите големи фанови, возачи и челници на Ф1, остана дека Зандворт е една од најврвните и најубавите патеки во историјата на Ф1 трките, а и воопшто во историјата на тркањето. Но сепак можеби и постои надеж и некои шанси за некое враќање и преуредување на патеката. Низ изминатите години е забележано дека се работи на патеката и дека се поправаат поголеми делови од патеката. А стручни лица исто таа кажуваат дека на оваа патека се направени огромни промени , со тоа што сега патеката ги исполнува и ке ги исполнува сите модерни стандарди и побарувања на денешните патеки за Ф1 трките и натпреварите.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
1 2 Vladimir Islentiev
1h43:11.889s
Manuel Gonzalez
2:25.936s
Chris Whiting
1:13.005s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
2 15 Marcos Malfatti
1h36:01.827s
Giedrius Butkus
2:35.694s
Cristian Iorga
1:11.303s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
5 4 Petar Totev2
1h23:47.882s
Petar Totev2
2:14.343s
Maxim Kotov
1:08.728s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
6 17 Peter Helcmanovsky
1h23:39.993s
Peter Helcmanovsky
2:13.705s
Vladimir Islentiev
1:08.356s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
7 7 Maxim Kotov
1h22:04.313s
Maxim Kotov
2:12.066s
Harri Pakosta
1:07.311s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
9 17 Maxim Kotov2
1h31:20.517s
Gatis Laugalis1
2:27.425s
Gatis Laugalis1
1:06.945s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
12 4 Edijs Putniņš
1h22:08.285s
Edijs Putniņš
2:14.793s
Jari Aareskoski
1:07.692s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
15 11 Vladimir Islentiev2
1h21:29.646s
Vladimir Islentiev2
2:12.559s
Vladimir Islentiev2
1:06.555s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
18 8 Vladimir Islentiev2
1h21:05.095s
Vladimir Islentiev2
2:14.237s
Vladimir Islentiev2
1:06.389s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
25 7 Zdenek Hladik2
1h26:50.646s
Zdenek Hladik2
2:30.549s
Zdenek Hladik2
1:06.877s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
30 14 Justinas Smyšliajevas4
1h21:10.931s
Toygun Senler3
2:14.166s
Justinas Smyšliajevas4
1:06.552s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
33 4 João Monteiro
1h21:49.109s
Atis Praudins
2:14.384s
Jan Pavlicek
1:07.300s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
36 1 Toygun Senler4
1h23:22.261s
Toygun Senler4
2:32.518s
Wojciech Uzikowski
1:06.417s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
41 8 Toygun Senler5
1h25:31.259s
Rimantas Sagatas2
2:12.238s
Toygun Senler5
1:06.597s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
44 15 Maja Soren
1h20:54.907s
Roland Postle
2:13.061s
Maja Soren
1:06.517s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
51 10 Jan Pavlicek
1h20:23.106s
Jukka Sireni
2:10.709s
Jukka Sireni
1:06.182s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
57 3 Christos Bobolis3
1h20:40.443s
Christos Bobolis3
2:10.761s
Justinas Smyšliajevas4
1:05.098s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
63 6 Radek Sus
1h20:20.268s
Radek Sus
2:10.890s
Miel Soeterbroek
1:04.982s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
68 9 Ioannis Dimitroglou4
1h20:41.778s
Ioannis Dimitroglou4
2:11.796s
Christos Bobolis4
1:05.582s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
74 7 Peter Both
1h19:42.764s
George Slater
2:10.895s
Carlos Esparza
1:04.451s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
75 15 George Slater
1h19:45.555s
George Slater
2:10.675s
George Slater
1:03.781s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
78 17 Yug Desai2
1h19:50.286s
Yug Desai2
2:11.736s
Rimantas Sagatas2
1:04.606s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
83 11 George Slater
1h19:04.962s
George Slater
2:10.987s
Giovanni Orecchioni
1:04.790s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
89 5 Bert Huylebroeck1
1h19:17.079s
Kristijan Mihovic
2:11.208s
Bert Huylebroeck1
1:04.205s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
94 17 George Slater3
1h19:46.650s
Alexei Malkin
2:10.662s
George Slater3
1:05.035s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката