Imola

Патека Технички податоци
Локација: Сан Марино Моќност: 12
Датум: Не е на календарот Управување: 13
Должина на патеката: 305.6км Забрзување: 9
Круга: 62 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 4.929 км Претекнување: Тешко
Просечна брзина: 221.81 км/ч Тврдина на суспензијата: Медиум
Одржани трки: 30 Потрошувачка на гориво: Средна
Број на кривини: 16 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 12s Ниво на грипот: Ниско
Категорија: поранешена Ф1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S16, R9
Сеп 18, 2009
Leandro Sereno1 1:21.164s
Сезона Master
S16, R9
Сеп 18, 2009
Sion Francis 1:22.822s
Сезона Pro
S90, R16
Дек 12, 2022
Nuno Vicente 1:23.728s
Сезона Amateur
S90, R16
Дек 11, 2022
Nicholas Tsagarakis 1:25.626s
Сезона Rookie
S90, R16
Дек 12, 2022
Teo Rovaldi 1:28.198s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S87, R3
Апр 22, 2022
Jasper Coosemans1 1:20.000s
Сезона Master
S93, R7
Мај 19, 2023
Aleksandr Gerassimtsik 1:21.920s
Сезона Pro
S90, R16
Дек 13, 2022
Andrian Naidenov 1:23.062s
Сезона Amateur
S53, R4
Мај 24, 2016
Peter Alan 1:24.071s
Сезона Rookie
S73, R17
Јан 3, 2020
Yann Lebelanger 1:25.588s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S87, R3
Апр 20, 2022
Bert Huylebroeck 1:34.190s
Сезона Master
S87, R3
Апр 22, 2022
Pieterjan Staessen 1:35.834s
Сезона Pro
S60, R5
Авг 11, 2017
Roger Bergman 1:36.843s
Сезона Amateur
S60, R5
Авг 11, 2017
Balogh Zsolt 1:38.757s
Сезона Rookie
S73, R17
Јан 3, 2020
Yann Lebelanger 1:42.500s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S60, R5
Авг 11, 2017
Sam Wainwright 1:33.767s
Сезона Master
S60, R5
Авг 11, 2017
Janne Väänänen 1:35.396s
Сезона Pro
S60, R5
Авг 11, 2017
Yasin Yazici 1:36.214s
Сезона Amateur
S50, R6
Ное 17, 2015
Dávid Kaposi 1:38.550s
Сезона Rookie
S42, R10
Јул 8, 2014
Valery Grigorev 1:41.332s
Опис

Областа околу градот Имола е жариште на најголемото дерби кое има своја историја и страст. Тоа е регионот на Ферари, Ламборџини и Масерати , како и местото Маранело, кои стана познато по тест објектот на Ферари кој се наоѓа таму. Имола трката на е родена во раните 1950-ти, инспирацијата доаѓа од група на вљубеници во мото трките. Идејата беше да се поврзат постојните јавни патишта, за да формираат тркачка патека во кое локалните производители може да ги тестираат своите производи и автомобили . Ферари беа меѓу првите кои тестираат таму и во 1954 година, на патеката го одржаа својот прв спортски настан. 1963 година на патеката се одржа првата трка на Ф1, на шампионскиот настан доминираше Џими Кларк во Лотус. Патеката беше именувана по синот на Енцо Ферари Дино (кој почина од леукемија во 1956) за да се обезбеди поддршка на стариот човек за подигање и собирање, отворање на фондови кои биле потребни за да се направи и обезбеди патеката. Ф1 пристигна во ревидираната патека во 1979 година на уште една не-шампионатска трка, на која победи екипата на Бребем на Ники Лауда. Бребем повторно победи следната година откако Имола беше домаќин на италијански ГП со Монца од корист, Нелсон Пике овој пат имајќи победа. Италијанското ГП беше вратено во Монца за 1981 година, но властите, кои сакаат да се изградат комплекси за успешни трки во Имола, презентираа местото на случувањето на трките во Сан Марино ГП, на недалеку малата република која се наоѓа околу 50 километри подалеку. Пике го повтори својот подвиг од претходната година, со нова победа. Трката 1982 имаше горчлив крај за тимот на Ферари, Вилнев одбива да зборува со Пирони, тврдејќи дека Французинот ги прекршил тимските наредби и заради тоа го поминува при крајот на трката . Во годините што следеа, имаше голема загриженоста за безбедноста, особено во врска со областите на неколку точки на патеката . За жал, тоа можеби и беше причината за смртта на двајцата возачи, Раценбергер и Сена, во текот на еден трагичен 1994 тркачки викенд , кој ги убеди властите да се подобри безбедноста, а работата се заврши пред одржувањето на трката во 1995 година. Патеката беше преименувана "Автодром Енцо и Дино Ферари, по смртта на старецот во 1988 година, и на трките на 1999 и 2000 година,фановите беа сведоци на популарните домашните Ферари и легендарните победи за Шумахер. Со модернизирањето и градењето на нови и модерни патеки , објектот Имола сега треба надградба, секако ако сака да го задржи своето место на Ф1 календарот.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
2 14 Mariano Torregomez
1h31:50.087s
Mariano Torregomez
2:51.959s
Mariano Torregomez
1:26.723s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
3 14 Mariano Torregomez
1h29:33.393s
Mariano Torregomez
2:47.565s
Mariano Torregomez
1:24.969s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
5 Тест патека Total test laps: 90045
Your test laps: ???
- Petar Totev2
1:21.598s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
6 5 Gatis Laugalis
1h32:20.713s
Cristian Iorga1
2:53.301s
Gatis Laugalis
1:27.782s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
7 17 Maxim Kotov
1h27:49.688s
Maxim Kotov
2:45.804s
Edijs Putniņš
1:22.991s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
8 5 Maxim Kotov1
1h28:36.848s
Peter Helcmanovsky
2:46.768s
Maxim Kotov1
1:23.724s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
10 3 Gatis Laugalis1
1h28:42.315s
Gatis Laugalis1
2:48.048s
Gatis Laugalis1
1:23.751s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
12 6 Jari Aareskoski
1h28:26.746s
Jari Aareskoski
2:49.013s
Jari Aareskoski
1:23.832s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
14 8 Vladimir Islentiev2
1h31:29.879s
Jari Aareskoski2
3:14.739s
Gatis Laugalis1
1:24.142s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
16 9 Jari Aareskoski2
1h31:17.894s
Jari Aareskoski2
2:57.704s
Jari Aareskoski2
1:22.377s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
18 11 Vladimir Islentiev2
1h27:07.491s
Toygun Senler
2:45.328s
Vladimir Islentiev2
1:22.687s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
22 15 Edvinas Pranculevicius1
1h27:42.053s
Edvinas Pranculevicius1
2:46.980s
Edvinas Pranculevicius1
1:23.469s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
24 4 Edvinas Pranculevicius2
1h27:20.397s
Edvinas Pranculevicius2
2:58.285s
Edvinas Pranculevicius2
1:22.701s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
31 11 Vsevolod Demydov
1h27:33.869s
Toygun Senler3
2:47.695s
Vsevolod Demydov
1:22.838s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
35 2 Wojciech Uzikowski
1h27:16.064s
Wojciech Uzikowski
2:47.000s
Wojciech Uzikowski
1:22.778s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
42 10 Alexey Manukalov
1h28:43.699s
João Monteiro1
2:58.487s
David Rolleston
1:22.985s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
45 7 Leandro Sereno6
1h27:19.673s
Roland Postle1
2:43.498s
Roland Postle1
1:22.439s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
50 6 Roland Postle3
1h39:52.172s
Roland Postle3
3:10.516s
Paulo Pinto
1:35.156s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
53 4 Jan Pavlicek1
1h26:38.041s
Christos Bobolis2
2:46.048s
Jan Pavlicek1
1:21.098s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
57 2 Florencia Caro
1h28:31.018s
Florencia Caro
3:09.370s
Grzesiek Jakubiak
1:22.294s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
60 5 Ilkka Moisio
1h32:59.429s
Ilkka Moisio
3:10.774s
Aleksey Odegov
1:22.676s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
62 3 Bráulio Monteiro
1h27:20.666s
Christos Bobolis4
2:44.925s
Ľubomír Štec
1:21.558s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
66 4 Radek Sus
1h26:39.563s
Maxim Kotov2
2:45.927s
Rafal Celejewski
1:21.081s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
70 10 Jens Frostrup
1h26:48.373s
Tomek Kiełpiński
2:46.124s
Tomek Kiełpiński
1:21.028s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
73 17 Dmitry Nechitailo
1h26:52.151s
Theodosis Vogiatzis
3:00.238s
Ilya Vedenikov
1:21.487s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
79 6 Roland Postle9
1h32:16.264s
Ethan Littlejohns
2:44.645s
Kuba Szajbel
1:21.097s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
81 7 Yug Desai3
1h26:48.551s
Roland Postle9
2:45.221s
Yug Desai3
1:20.740s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
87 3 Rimantas Sagatas2
1h28:46.282s
Bert Huylebroeck
2:56.466s
Jasper Coosemans1
1:20.000s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
90 16 Bert Huylebroeck1
1h26:22.368s
Bert Huylebroeck1
2:43.722s
Paweł Zaburski
1:20.392s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
93 7 Wouter Teuwen
1h26:47.509s
George Slater3
2:44.014s
Wouter Teuwen
1:20.586s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
95 3 Wouter Teuwen1
1h38:26.346s
André de Carvalho
2:44.417s
André de Carvalho
1:22.299s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката