Fuji

Патека Технички податоци
Локација: Јапонија Моќност: 13
Датум: Ное 21, 2023 Управување: 11
Должина на патеката: 305.4км Забрзување: 8
Круга: 67 Аеродинамички притисок: Ниска
Разлика од круг: 4.558 км Претекнување: Лесно
Просечна брзина: 199.75 км/ч Тврдина на суспензијата: Медиум
Одржани трки: 36 Потрошувачка на гориво: Средна
Број на кривини: 16 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 18.5s Ниво на грипот: Нормално
Категорија: поранешена Ф1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S93, R4
Мај 9, 2023
Martino Colombo 1:24.089s
Сезона Master
S78, R11
Окт 23, 2020
Alessandro Casagrande 1:25.698s
Сезона Pro
S88, R16
Авг 9, 2022
Gyuri Székely 1:26.958s
Сезона Amateur
S88, R16
Авг 6, 2022
Mike Kreisz 1:28.182s
Сезона Rookie
S88, R16
Авг 9, 2022
Ilmārs Līcītis 1:32.010s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S96, R6
Ное 21, 2023
Wouter Teuwen2 1:22.150s
Сезона Master
S96, R6
Ное 21, 2023
Viktor Dyankov 1:24.386s
Сезона Pro
S56, R2
Ное 22, 2016
Paulo Neves 1:26.000s
Сезона Amateur
S53, R13
Јун 24, 2016
Kolya Tarantin 1:27.469s
Сезона Rookie
S53, R13
Јун 24, 2016
Yann Lebelanger 1:29.271s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S39, R15
Јан 7, 2014
Toygun Senler4 1:37.499s
Сезона Master
S74, R14
Фев 25, 2020
Martino Colombo 1:38.961s
Сезона Pro
S39, R15
Јан 7, 2014
David Rolleston 1:40.281s
Сезона Amateur
S39, R15
Јан 7, 2014
Andrei Galusca 1:42.538s
Сезона Rookie
S62, R10
Јан 2, 2018
Veres Tamás 1:46.119s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S90, R8
Ное 15, 2022
Mika Pekkarinen 1:36.504s
Сезона Master
S90, R8
Ное 15, 2022
Romain Lebreton 1:37.714s
Сезона Pro
S90, R8
Ное 15, 2022
Guilherme Oliveira 1:40.010s
Сезона Amateur
S47, R10
Мај 26, 2015
Maxim Pugovok 1:41.727s
Сезона Rookie
S17, R14
Дек 11, 2009
Pontus Henriksson 1:44.676s
Опис

Заменувајки ја легендарната Сузука за Гран При-то во 2007ма година, патеката на Фиџи имаше многу тешка задача. Но во закрила на планината Фиџи во позадина, со мултимилионски преправки и изградби на патеката од страна Формула 1 гуруто Херман Тилке и со прекрасниот 1,5 километарски правец, новата патека за Јапонското Гран При покажа и докажа дека е спремна да го преземе и да се носи со предизвикот. Оригиналната била изградена во стил на амерички спидвеј во 1996 година, а во секавањата претходно е и првото Гран При кое се одржа на оваа патека во 1976та година. Инаугурацијата и трката беше една од најтесните и најинтересните трки во историјата на Формула 1 натпреварувањето, помеѓу Џејмс Хант и Ники Лауда. Иако се докажа со голема популарност, патеката после 1977ма година беше заборавена за наредните 30 години од календарот на Ф1 натпреварувањата. Во 2000та, Тојота купи 93% од акциите на патеката и во наредните три години патеката беше подложена на реновирање и големи промени , пред да се отвори повторно во Фебруари 2005та година. Измерена во должина е 4,5км, а промените на Тилке се покажаа како најважни делови од целата преправка на патеката. Со комбинирање на најпознатиот правец меѓу патеките, со карактеристичните свијоци и завои,новиот дизајн импресионира доволно за да патеката се најде повторно на календарот на Формула 1 трките во 2007ма година. Со сите овие промени, патеката се покажа доста конкурентна на новите патеки во Бахреин, Шангај и Истанбул. Проширени делови на свијоците, со голем простор заштитен со песок и ситни камчиња, секако за заштита и поголема сигурност на возачите и болидите, но секако и големите промени на просторот наменет за екипите, пит боксовите, а секако и на делот наменет за публиката , по најнови и последни мерки на сигурност на сите сегменти на инфраструктурата. Лоцирана во Јапонија на место на популарната Шизуока и само 45км оддалечена од Токио, организаторите имаат очекувања да привлечат публика од над 220,000 гледачи за време на трката и за време на целиот тој викенд, а само 110,000 на самиот ден на трката. За да ја смести сета таа публика, патеката нуди и извонредни места и локации за сместување, вклучувајки и сместувачки апартмани наспроти самата патека со 24,000 места. Извор: http://www.formula1.com

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
12 14 Jari Aareskoski
1h38:18.817s
Gatis Laugalis1
2:51.945s
Jari Aareskoski
1:25.778s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
13 15 Leandro Sereno1
1h39:27.801s
Heidi Aareskoski
2:54.804s
Heidi Aareskoski
1:27.261s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
15 17 Jari Aareskoski2
1h39:11.893s
Jari Aareskoski2
2:53.912s
Vaidotas Valiukas
1:26.737s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
17 14 Vladimir Islentiev2
1h52:23.761s
Vladimir Islentiev2
3:19.324s
Rui Fonseca
1:34.262s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
19 15 Toygun Senler1
1h38:18.583s
Toygun Senler1
3:06.077s
Toygun Senler1
1:26.104s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
21 9 Toygun Senler3
1h40:27.754s
Edvinas Pranculevicius
3:07.688s
Toygun Senler3
1:26.351s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
25 2 Zdenek Hladik2
1h38:33.322s
Zdenek Hladik2
2:54.801s
Zdenek Hladik2
1:25.981s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
26 7 Justinas Smyšliajevas
1h38:36.099s
Zdenek Hladik3
2:52.559s
Zdenek Hladik3
1:26.428s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
27 Тест патека Total test laps: 972319
Your test laps: ???
- Laila Britāle
1:24.781s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
28 5 Evaldas Ruseckas
1h38:09.220s
Evaldas Ruseckas
2:50.417s
Evaldas Ruseckas
1:25.471s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
30 1 Mark Webster
1h38:29.449s
Tomasz Kaminski
2:52.289s
Tomasz Kaminski
1:25.984s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
34 10 Ioannis Dimitroglou
1h50:58.600s
Vsevolod Demydov
3:05.790s
Ilya Medvedev
1:28.801s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
39 15 Toygun Senler4
1h46:57.984s
Sion Francis
3:16.525s
Vsevolod Demydov1
1:27.588s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
41 3 Leandro Sereno6
1h38:24.804s
Vsevolod Demydov2
2:51.840s
Leandro Sereno6
1:25.653s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
44 17 Leandro Sereno6
1h37:43.378s
Leandro Sereno6
2:49.357s
Leandro Sereno6
1:24.912s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
47 10 Leandro Sereno6
1h52:20.735s
Leandro Sereno6
2:50.851s
Damian Zglinicki
1:27.366s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
48 10 Leandro Sereno7
1h38:52.275s
Nikolay Borzenkov
2:53.569s
Damian Zglinicki
1:25.986s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
50 4 Roland Postle3
1h38:10.531s
Roland Postle3
2:51.715s
Jani Syrjäläinen
1:26.050s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
52 1 Christos Bobolis2
1h37:41.819s
Zdenek Hladik3
2:51.127s
Andrian Naidenov
1:25.221s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
53 13 Christos Bobolis2
1h41:42.988s
Christos Bobolis2
3:03.279s
Christos Bobolis2
1:25.310s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
54 8 Christos Bobolis2
1h43:03.840s
Evaldas Ruseckas
2:51.456s
Nikolai Egorov
1:25.451s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
56 2 Ioannis Dimitroglou2
1h37:42.331s
Justinas Smyšliajevas4
2:52.458s
Ioannis Dimitroglou2
1:23.808s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
58 8 Florencia Caro
1h37:39.021s
Florencia Caro
2:50.558s
Rimantas Sagatas2
1:24.525s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
60 14 Paulo Pinto
1h37:35.487s
Atis Praudins
2:52.868s
Róbert László
1:23.580s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
62 10 Róbert László
1h37:43.204s
Jakab Zoltan
3:05.368s
Róbert László
1:23.887s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
64 5 Łukasz Dudek
1h42:10.661s
Łukasz Dudek
3:04.584s
Łukasz Dudek
1:24.125s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
69 12 Alpo Kaakinen
1h37:19.016s
Yug Desai
2:51.417s
Alpo Kaakinen
1:23.617s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
70 Тест патека Total test laps: 1264460
Your test laps: ???
- Jean-françois Charbinat
1:25.788s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
71 15 Nevzat Kasapoglu
1h37:16.799s
Ioannis Dimitroglou4
2:50.970s
Roland Postle6
1:23.907s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
73 10 Toni Söyrinki
1h39:12.023s
Ahmet Sonverdi
3:04.959s
Jan Velske1
1:24.494s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
74 14 Toni Söyrinki
1h37:36.139s
George Slater
3:04.634s
Robin Goodey
1:24.222s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
78 11 Jasper Coosemans1
1h37:07.412s
Jasper Coosemans1
2:50.740s
Jasper Coosemans1
1:23.437s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
81 4 Joachim Rang1
1h37:53.650s
Ania Piekarska
2:52.311s
Joachim Rang1
1:24.310s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
85 5 George Slater1
1h37:19.853s
Roland Postle9
2:50.964s
George Slater1
1:23.336s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
88 16 Bert Huylebroeck
1h36:49.298s
Bert Huylebroeck
2:50.336s
Brad Marshall1
1:24.035s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
90 8 Mika Pekkarinen
1h47:08.600s
Bert Huylebroeck1
2:49.895s
Lee Harding
1:25.624s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
93 4 Martino Colombo
1h36:07.330s
Martino Colombo
2:48.850s
Martino Colombo
1:22.516s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
96 6 Wouter Teuwen2
1h35:53.323s
Wouter Teuwen2
2:48.785s
Wouter Teuwen2
1:22.150s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката