Barcelona

Патека Технички податоци
Локација: Шпанија Моќност: 11
Датум: Не е на календарот Управување: 13
Должина на патеката: 307.3км Забрзување: 8
Круга: 65 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 4.728 км Претекнување: Тешко
Просечна брзина: 222.5 км/ч Тврдина на суспензијата: Меки
Одржани трки: 26 Потрошувачка на гориво: Висока
Број на кривини: 16 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 21s Ниво на грипот: Ниско
Категорија: F1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S87, R11
Мај 18, 2022
Kristijan Mihovic 1:17.695s
Сезона Master
S87, R11
Мај 19, 2022
Pieterjan Staessen 1:19.066s
Сезона Pro
S87, R11
Мај 19, 2022
Alan Horsley 1:19.764s
Сезона Amateur
S58, R15
Мај 11, 2017
Adir Babaros 1:21.744s
Сезона Rookie
S81, R13
Мај 4, 2021
Mike Kreisz 1:24.298s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S93, R11
Јун 2, 2023
Wouter Teuwen 1:16.493s
Сезона Master
S53, R1
Мај 13, 2016
Maxim Pugovok 1:18.045s
Сезона Pro
S93, R11
Јун 2, 2023
Ethan Littlejohns 1:18.896s
Сезона Amateur
S58, R15
Мај 12, 2017
Yaropolk Tirolsky 1:20.490s
Сезона Rookie
S75, R17
Мај 8, 2020
Brian Windell 1:22.086s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S91, R15
Фев 10, 2023
George Slater1 1:29.501s
Сезона Master
S91, R15
Фев 9, 2023
Christer Andersson 1:30.966s
Сезона Pro
S91, R15
Фев 10, 2023
Pablo Fernandez1 1:32.664s
Сезона Amateur
S91, R15
Фев 10, 2023
Ilmārs Līcītis 1:34.500s
Сезона Rookie
S91, R15
Фев 8, 2023
Dawid Janczak 1:38.106s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S91, R15
Фев 10, 2023
Gonzalo Alvarez 1:28.020s
Сезона Master
S91, R15
Фев 10, 2023
Mehdi El Fathy 1:30.163s
Сезона Pro
S91, R15
Фев 10, 2023
Svajūnas Mikšta 1:30.883s
Сезона Amateur
S91, R15
Фев 10, 2023
Kahiro Jiroenji 1:34.025s
Сезона Rookie
S91, R15
Фев 10, 2023
Eduardo Hoepers 1:36.481s
Опис

Мото трките во Каталонија имаа корени уште во далечната 1900та година, каде што се одржуваше првата трка на Купот Каталуња, на 28км долгата патека која беше уредена да се вози низ јавни патишта. Во раните 1930те беше најавена Монжуис Парк патека , која требаше да е доста подобра од градската трка во Барселона. Монжуис Парк беше модернизирана во 1966 во обид да се привлече Ф1 циркусот од Јарама патеката близѕ Мадрид. Со оглед на тоа дека на патеката се одржале три успешни Формула 2 трки, направен е договор Монжуик да биде алтернативна патека за Шпанско Гран При, односно трката да се вози или на Јарама или алтернативата Монжуик. Оваа ситуација траеше до 1975 година, кога крајот на оваа патека го обележи трагичен настан, несрека во која болид излета од патеката која беше ептен сиромашно обезбедена, болидот влета во публиката, каде настрадаа четири гледачи. Ф1 трките нема да се вратат во регионот дури не е направена новата патека Каталуња, која беше готова во 1991 година, а Херез полека се губи, после несреката на Мартин Донели во 1990 година, за време трката таму. На првата трка на новата Патека Каталуња доминираше Менсел , каде однесе победа за Вилијамс, пред Ферарито на Ален Прост. Сигурносните стандарди и добрите погони на патеката, ја направија многу популарна во круговите на Ф1 екипите. Од тогаш патеката постана многу важна Ф1 патека за тестирање на болидите, а секако и како домашна Шпанска патека за Ф1 трките.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
2 10 Cristian Iorga
1h32:04.090s
Mariano Torregomez
2:42.536s
Cristian Iorga
1:22.475s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
3 9 Petar Totev
1h31:37.617s
Mariano Torregomez
2:42.233s
Cristian Iorga1
1:22.135s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
4 6 Petar Totev1
1h31:55.106s
Petar Totev1
2:43.955s
Cristian Iorga1
1:23.015s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
6 Тест патека Total test laps: 110289
Your test laps: ???
- Gatis Laugalis
1:18.708s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
8 3 Maxim Kotov1
1h27:41.291s
Edvinas Pranculevicius
2:39.282s
Maxim Kotov1
1:18.591s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
9 1 Gatis Laugalis1
1h29:49.287s
Gatis Laugalis1
2:43.653s
Gatis Laugalis1
1:21.099s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
11 8 Leandro Sereno
1h30:15.227s
Leandro Sereno
2:43.813s
Jari Aareskoski
1:21.606s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
13 8 Heidi Aareskoski
1h39:44.132s
Jari Aareskoski1
2:52.232s
Jari Aareskoski1
1:20.272s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
14 10 Heidi Aareskoski
1h27:45.393s
Vladimir Islentiev2
2:37.698s
Heidi Aareskoski
1:18.426s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
19 17 Toygun Senler1
1h28:09.776s
Toygun Senler1
2:39.726s
Toygun Senler1
1:19.518s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
22 9 Zdenek Hladik
1h40:55.229s
João Monteiro
3:03.109s
Zdenek Hladik
1:31.614s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
24 6 Zdenek Hladik1
1h28:13.545s
Edvinas Pranculevicius2
2:39.407s
Zdenek Hladik1
1:19.415s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
27 9 Justinas Smyšliajevas1
1h28:00.935s
Laila Britāle
2:38.462s
Laila Britāle
1:19.527s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
30 16 Justinas Smyšliajevas4
1h28:32.530s
Mark Webster
2:40.613s
Justinas Smyšliajevas4
1:19.606s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
33 5 Vsevolod Demydov
1h28:22.704s
Vsevolod Demydov
2:40.407s
Atis Praudins
1:19.197s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
36 4 Vsevolod Demydov
1h28:11.025s
João Monteiro
2:38.717s
João Monteiro
1:19.148s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
41 12 Alexey Manukalov
1h28:14.218s
Vsevolod Demydov2
2:39.408s
Alexey Manukalov
1:19.528s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
47 5 Vsevolod Demydov2
1h27:37.895s
Vsevolod Demydov2
2:39.549s
Vsevolod Demydov2
1:19.241s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
53 1 Danny Bayliss
1h27:51.280s
Danny Bayliss
2:36.970s
Kaur Kuus
1:18.070s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
58 15 Jukka Sireni
1h26:23.385s
Jukka Sireni
2:38.786s
Jukka Sireni
1:17.272s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
64 11 Alpo Kaakinen
1h26:13.954s
Alpo Kaakinen
2:39.140s
Łukasz Dudek
1:16.915s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
70 5 Tomek Kiełpiński
1h26:59.400s
David Jones-Winkley
2:38.745s
Max Watson
1:17.306s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
75 17 George Slater
1h27:07.477s
George Slater
2:36.688s
George Slater
1:16.564s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
81 13 Alessandro Casagrande
1h35:38.933s
Luca Molendi
2:52.344s
Jasper Coosemans1
1:17.867s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
87 11 Roland Postle9
1h26:56.449s
Kristijan Mihovic
2:35.808s
Roland Postle9
1:16.547s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
91 15 Gonzalo Alvarez
1h37:50.029s
George Slater1
3:00.556s
Pieterjan Staessen
1:19.019s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
93 11 Lorenzo Di Buono
1h26:00.157s
Ilya Vedenikov
2:36.677s
Wouter Teuwen
1:16.493s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката