Montreal

Патека Технички податоци
Локација: Канада Моќност: 12
Датум: Јун 17, 2022 Управување: 7
Должина на патеката: 305км Забрзување: 13
Круга: 69 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 4.42 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 215.72 км/ч Тврдина на суспензијата: Меки
Одржани трки: 38 Потрошувачка на гориво: Средна
Број на кривини: 12 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 16.5s Ниво на грипот: Многу ниско
Категорија: F1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S88, R1
Јун 16, 2022
Rimantas Sagatas3 1:15.217s
Сезона Master
S55, R12
Окт 25, 2016
Edson Tirelli 1:16.989s
Сезона Pro
S88, R1
Јун 15, 2022
Gyuri Székely 1:17.969s
Сезона Amateur
S79, R15
Јан 8, 2021
Simone Pasqualoni 1:19.467s
Сезона Rookie
S36, R12
Јун 7, 2013
Roberto Milite 1:22.217s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S88, R1
Јун 17, 2022
Mihail Morozov 1:13.768s
Сезона Master
S68, R17
Фев 15, 2019
András Bozóti 1:15.307s
Сезона Pro
S70, R13
Јун 7, 2019
Joelson Gonçalves 1:16.302s
Сезона Amateur
S79, R15
Јан 8, 2021
Onur Guardian 1:18.302s
Сезона Rookie
S53, R9
Јун 10, 2016
Konrad Filipowicz 1:20.190s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S29, R4
Јан 24, 2012
Atis Praudins 1:26.972s
Сезона Master
S86, R4
Фев 20, 2022
Eduard Gindullin 1:29.504s
Сезона Pro
S86, R4
Фев 22, 2022
Patryk Godowski 1:30.774s
Сезона Amateur
S35, R14
Апр 9, 2013
Juha Korhonen 1:32.995s
Сезона Rookie
S86, R4
Фев 18, 2022
Firuza Mamajanova 1:37.080s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S25, R15
Јун 10, 2011
Zdenek Hladik2 1:26.579s
Сезона Master
S25, R15
Јун 10, 2011
Dan-Radu Hadarean 1:28.694s
Сезона Pro
S25, R15
Јун 10, 2011
Christian Beaulieu 1:29.685s
Сезона Amateur
S25, R15
Јун 10, 2011
Henry Hinde 1:32.202s
Сезона Rookie
S25, R15
Јун 10, 2011
Lukasz Gdaniec 1:34.233s
Опис

Патеката во Монтреал е именувана по името на најпознатиот возач на Ф1 од Канада во историјата,Жил Вилнев, кој трагично го заврши својот живот на тренингот во страшна несрека на патека Золде. Кариерата на Вилнев беше на врвот на славата кога се случи таа несрека, француско канадскиот возач потпиша за Ферари во 1978 година, а исто така и императив беше и преместувањето на трката во Квебек, од дотогашната Моспорт Парк, на која се одржуваше Канадското ГП дотогаш. Градењето на сосем новата патека со придружните објекти, секако беше прескап проект, па така да креаторите решија да намалат трошоците со тоа што ке ги поврзат патиштата од Ил Нотр Дам така да формираат една тркачка патека. Островот е изграден во 1967 година помеѓу Ст.Лоренс Реката и Ст.Лорен Каналот, а секако со тоа се овозможи уште подобар дел за патеката и оформување на тркачката патека во целост. Првата Ф1 трка на новата патека во Монтреал се одржа во 1978 година кога Вилнев ја фрли публиката во делириум и ја освои првата домашна трка, откако Лотусот на Жарие беше исфрлен од патеката и од трката, а на тоа 73 илјадната публика скокна за да ја прослави победата и водечкото место на домашниот миленик. Алан Џонс победи за Вилијамс во наредната година, а не само таа трка тој таа сезона и го освои комплетниот Шампионат. Во 1981 година трката се одржа во страшни и невозможни услови за возење, Жак Лафит победи на својот Лижие, благодарејки на гумите за дожд на Мишелин и на Матра В12 моторот во својот болид. Вилнев ја забавуваше публиката , завземајки го третото место на некомпетитивното Ферари после серија на инциденти. Во 1995 година се забележа првата и единствена победа во кариерата на еден преголем борец и возач во Ф1 историјата - сицилијанецот Жан Алези во неговото Ферари. Зборувајки со репортерите после трката, самиот си призна дека во последните кругови од трката кога знаеше дека е прв и дека е на работ од победа, солзи сами му излегоја на очите, па поради тоа одвај успеал до крај да ја довози трката. Синот на Вилнев , Жак беше извор на возбуда во 1996 година кога потпиша за Вилијамс, но беше победен на патеката од неговиот тимски колега Дејмон Хил .

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
1 5 Cristian Iorga
1h36:37.935s
Manuel Gonzalez
2:42.057s
Hans Barf
1:21.302s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
2 2 Cristian Iorga
1h33:42.997s
Manuel Gonzalez1
2:40.113s
Manuel Gonzalez1
1:19.198s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
3 Тест патека Total test laps: 90236
Your test laps: ???
- Michael Fletcher
1:15.860s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
4 14 Petar Totev1
1h32:50.484s
Edvinas Pranculevicius
2:35.590s
Petar Totev1
1:18.859s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
7 12 Maxim Kotov
1h32:55.984s
Mariano Torregomez
2:38.204s
Cristian Iorga1
1:19.057s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
8 16 Maxim Kotov1
1h30:40.259s
Maxim Kotov1
2:34.301s
Edvinas Pranculevicius
1:16.772s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
9 12 Maxim Kotov2
1h32:59.965s
Martynas Molneris
2:39.647s
Maxim Kotov2
1:19.189s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
11 15 Leandro Sereno
1h30:18.969s
Leandro Sereno
2:33.207s
Jari Aareskoski
1:16.331s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
13 4 Jari Aareskoski1
1h38:06.512s
Jari Aareskoski1
2:48.824s
Jari Aareskoski1
1:18.636s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
15 15 Heidi Aareskoski1
1h29:58.882s
Jari Aareskoski2
2:45.430s
Heidi Aareskoski1
1:16.304s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
17 17 Leandro Sereno1
1h30:36.253s
Tomasz Wypych
2:34.379s
Jari Aareskoski3
1:17.025s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
20 8 Toygun Senler2
1h30:17.633s
Edvinas Pranculevicius
2:34.061s
João Monteiro
1:16.727s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
23 17 Leandro Sereno2
1h32:24.115s
Edvinas Pranculevicius1
2:46.565s
Leandro Sereno2
1:17.466s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
24 7 Zdenek Hladik1
1h30:25.885s
Edvinas Pranculevicius2
2:34.477s
Leandro Sereno2
1:16.984s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
25 15 Zdenek Hladik2
1h36:52.162s
Zdenek Hladik2
2:44.556s
Mindaugas Sarocka
1:16.739s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
28 8 Mindaugas Sarocka
1h30:24.070s
Toygun Senler3
2:34.510s
Toygun Senler3
1:16.540s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
29 4 Mindaugas Sarocka
1h31:34.289s
Atis Praudins
2:43.820s
Mindaugas Sarocka
1:16.559s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
31 5 Rimantas Sagatas
1h30:51.029s
Daneks Britāls
2:35.333s
Evaldas Okriemas
1:17.068s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
35 14 João Monteiro
1h39:44.661s
João Monteiro
2:47.431s
Oleg Yakovlev
1:17.801s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
36 12 Vsevolod Demydov
1h37:03.378s
João Monteiro
2:33.319s
Wojciech Uzikowski
1:17.166s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
39 2 João Monteiro1
1h29:40.502s
João Monteiro1
2:31.380s
João Monteiro1
1:15.793s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
42 1 Vsevolod Demydov2
1h30:19.549s
Leandro Sereno6
2:33.158s
Toygun Senler6
1:16.596s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
45 11 Roland Postle1
1h30:28.823s
Roland Postle1
2:33.654s
Roland Postle1
1:16.927s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
47 13 Leandro Sereno6
1h30:39.035s
Christos Bobolis
2:34.060s
Zdenek Hladik3
1:16.451s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
51 16 Roland Postle4
1h30:52.253s
José Abi Jaudi
2:33.734s
Paulo Pinto
1:16.718s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
53 9 Mihail Morozov
1h30:34.209s
Mihail Morozov
2:32.948s
Danny Bayliss
1:15.390s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
55 12 José Abi Jaudi
1h29:17.949s
Aleksey Odegov
2:33.929s
José Abi Jaudi
1:14.219s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
59 5 Jukka Sireni1
1h30:23.482s
Christos Bobolis4
2:33.916s
Jukka Sireni1
1:15.891s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
61 8 Roland Postle4
1h31:21.958s
Christos Bobolis4
2:34.480s
Roland Postle4
1:15.563s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
65 1 Róbert László1
1h28:13.750s
Róbert László1
2:35.033s
Róbert László1
1:14.404s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
68 17 Ioannis Dimitroglou4
1h30:05.300s
Roland Postle6
2:34.527s
Ioannis Dimitroglou4
1:15.001s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
70 13 Yug Desai
1h29:20.238s
Yug Desai
2:33.141s
Hauke Johannsen
1:15.021s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
73 6 Nevzat Kasapoglu
1h29:46.683s
Božidar Topčić
2:34.278s
Sam Norris
1:15.712s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
76 10 Joachim Rang
1h30:57.164s
Joachim Rang
2:46.167s
Andreas Ramann
1:14.441s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
79 15 Klas Britse
1h29:15.882s
Ethan Littlejohns
2:33.053s
Klas Britse
1:14.395s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
82 5 Jan Velske2
1h40:30.669s
Jasper Coosemans1
2:33.111s
Jan Velske2
1:16.249s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
84 8 Daniele Bontempo
1h29:40.038s
Daniele Bontempo
2:32.489s
Daniele Bontempo
1:14.570s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
86 4 Brad Marshall
1h28:58.911s
Sergio Fanelli
2:45.270s
Rafal Celejewski
1:13.794s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
88 1 Bert Huylebroeck
1h33:33.735s
Rimantas Sagatas3
2:31.336s
Mihail Morozov
1:13.768s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката