Jeddah

Патека Технички податоци
Локација: Саудиска Арабија Моќност: 20
Датум: Мар 17, 2023 Управување: 12
Должина на патеката: 308.7км Забрзување: 11
Круга: 50 Аеродинамички притисок: Ниска
Разлика од круг: 6.174 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 241.87 км/ч Тврдина на суспензијата: Медиум
Одржани трки: 4 Потрошувачка на гориво: Многу висока
Број на кривини: 27 Потрошувачка на гуми: Висока
Време на влез/излез од боксот: 21s Ниво на грипот: Нормално
Категорија: F1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S86, R13
Мар 25, 2022
Brad Marshall 1:32.550s
Сезона Master
S86, R13
Мар 25, 2022
Rei Frost 1:34.828s
Сезона Pro
S86, R13
Мар 25, 2022
Andreas Ramann 1:35.812s
Сезона Amateur
S89, R16
Окт 7, 2022
Mike Kreisz 1:37.302s
Сезона Rookie
S89, R16
Окт 11, 2022
Dawid Janczak 1:42.393s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S89, R16
Окт 11, 2022
Vladimir Valis 1:31.893s
Сезона Master
S92, R7
Мар 17, 2023
Harsh Sheth 1:34.271s
Сезона Pro
S89, R16
Окт 11, 2022
Rodrigo Velasco 1:35.491s
Сезона Amateur
S89, R16
Окт 11, 2022
Mike Kreisz 1:36.668s
Сезона Rookie
S89, R16
Окт 11, 2022
Dawid Janczak 1:39.359s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
Нема
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
Нема
Опис

Патеката Jeddah Corniche е патека за трки со мотори што се гради во пристанишниот град на Црвеното Море Џеда во Саудиска Арабија. На патеката треба да се одржи инаугуративната трка за Големата награда на Саудиска Арабија на 5 декември 2021 година како претпоследна трка во календарот на сезоната во Формула 1 за 2021 година. Именувана како „најбрза улична патека“ во календарот на Формула 1 со болиди на Формула 1 симулирани да имаат просечна брзина поголема од 250 км/ч (160 милји на час), патеката ќе биде втората најдолга патека во календарот на Формула 1, со што само Спа-Франкоршамп е подолга. Патеката ќе биде изградена на Jeddah Corniche, исто така познат како Џеда, што е крајбрежно одморалиште и плажа на градот Џеда со должина од 30 километри, а кое се граничи со Црвеното Море.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
85 1 Pablo Fernandez
1h20:02.702s
Rafal Celejewski
3:10.526s
Rimantas Sagatas2
1:31.913s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
86 13 Bert Huylebroeck
1h20:24.695s
Brad Marshall
3:06.200s
Brad Marshall
1:32.394s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
89 16 Bert Huylebroeck1
1h20:39.775s
Vladimir Valis
3:06.599s
Vladimir Valis
1:31.893s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
92 7 George Slater2
1h20:17.302s
George Slater2
3:06.494s
Dominiek Van West
1:32.382s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката