Interlagos

Litar Data teknikal
Lokasi: Brazil Kuasa: 12
Tarikh: Mei 31, 2019 Kawalan: 9
Jarak perlumbaan: 305.9km Pecutan: 10
Lap: 71 Kuasabawah: Sederhana
Jarak lap: 4.308 km Pemintasan: Normal
Kelajuan purata: 219.37 km/j Kekerasan suspensi: Lembut
Grand Prix Diadakan: 25 Penggunaan minyak: Sederhana
Bilangan selekoh: 14 Kelusuhan tayar: Sederhana
Masa masuk/keluar pit: 18s Tahap cengkaman: Tinggi
Kategori: F1
Rekod
Lihat pusingan kelayakan terbaik semua pengurus
Musim Lap kelayakan terbaik
S16, R17
Okt 16, 2009
Jari Aareskoski2 1:10.930s
Musim Master
S16, R17
Okt 16, 2009
João Monteiro 1:12.088s
Musim Pro
S16, R17
Okt 16, 2009
Zdenek Hladik 1:13.173s
Musim Amateur
S70, R11
Mei 31, 2019
Andris Ceruss 1:14.600s
Musim Rookie
S45, R13
Jan 30, 2015
Fanel Secara 1:17.291s
Lihat pusingan perlumbaan terbaik semua pengurus
Musim Rekod litar
S61, R13
Nov 10, 2017
Róbert László 1:10.706s
Musim Master
S55, R17
Nov 11, 2016
Edson Tirelli 1:12.144s
Musim Pro
S61, R13
Nov 10, 2017
Martin Irla 1:12.639s
Musim Amateur
S61, R13
Nov 10, 2017
Nikolay Borzenkov 1:14.093s
Musim Rookie
S16, R17
Okt 16, 2009
Marek Welik 1:15.150s
Penerangan

Terletak di São Paulo, sejarah litar ini bermula pada 1938, apabila dua pemaju perumahan membeli kawasan ini, dengan harapan perlumbaan dapat menarik minat pembeli untuk projek perumahan yang dirancang untuk kawasan ini. Perlumbaan pertama diadakan pada 1940 di atas litar kering dan berdebu, dengan hanya sedikit prasarana atau garaj.

Dengan Juara Dunia Brazil di Fittipaldi, negara ini mahukan F1 GPnya sendiri. Litar ini memulakan F1 GP pertamanya pada 1972, acara bukan kejuaraan, dan Fittipaldi menceriakan penyokong tuan rumah dengan kemenangan tahun berikutnya dalam perlumbaan rasmi pertama.

Litar ini dinamakan dengan nama pemandu Brazil Carlos Pace, yang mencapai kemenangan F1 di sini pada 1975. Malangnya, Pace tidak dapat memenangi Grand Prix lain disebabkan beliau telah meninggal dunia dalam kemalangan kapal terbang pada Mac 1977. Brazilian GP kekal di Interlagos sehinggalah tahun 1981, apabila keadaan mendesak supaya perpindahan ke litar Jacarepagua di Rio de Janeiro. Perlumbaan kembali ke litar Interlagos pada 1990, dengan litar lebih moden dan lebih pendek, termasuk selekoh 'S' yang sukar di penghujung jalan lurus, dinamakan sempena nama wira perlumbaan terkenal, Senna.

Sepuluh tahun terakhir menyaksikan perkembangan berterusan dilakukan terhadap litar dan prasarana, dan prospek baik untuk kesinambungan F1 disebabkan tiada venue alternatif lain pada masa kini di Amerika Selatan. Kebanyakan pemandu perlumbaan berpendapat Interlagos masih antara litar paling mencabar, dan sokongan peminat tempatan yang mengagumkan menjadikan Grand Prix di sini adalah pengalaman yang sukar dilupakan.

Sejarah
Musim Perlumbaan Pemenang Posisi pole Lap terpantas
1 16 Cristian Iorga
1h49:36.230s
Manuel Gonzalez
2:49.259s
Manuel Gonzalez
1:17.145s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
3 1 Petar Totev
1h30:46.317s
Mariano Torregomez
2:28.432s
Petar Totev
1:14.383s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
4 2 Mariano Torregomez
1h33:54.542s
Maxim Kotov
2:45.636s
Mariano Torregomez
1:17.692s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
5 16 Gatis Laugalis
1h30:50.828s
Vladimir Islentiev
2:27.487s
Cristian Iorga1
1:15.093s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
6 7 Peter Helcmanovsky
1h32:40.982s
Leandro Sereno
2:29.485s
Maxim Kotov
1:16.082s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
8 12 Maxim Kotov1
1h39:38.662s
Maxim Kotov1
2:26.591s
Vladimir Islentiev
1:13.856s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
10 12 Vladimir Islentiev1
1h29:54.781s
Martynas Molneris
2:29.464s
Martynas Molneris
1:14.169s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
12 1 Jari Aareskoski
1h29:27.445s
Gatis Laugalis1
2:27.167s
Jari Aareskoski
1:13.561s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
14 5 Vladimir Islentiev2
1h28:28.780s
Heidi Aareskoski
2:25.430s
Heidi Aareskoski
1:12.521s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
16 17 Vladimir Islentiev2
1h27:16.749s
Tomasz Wypych
2:22.113s
Jari Aareskoski2
1:11.317s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
18 17 Toygun Senler
1h41:21.391s
Toygun Senler
2:48.134s
Toygun Senler
1:24.688s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
20 9 Edvinas Pranculevicius
1h28:30.147s
Edvinas Pranculevicius
2:26.242s
Toygun Senler2
1:12.747s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
22 11 Edvinas Pranculevicius1
1h28:06.490s
Edvinas Pranculevicius1
2:26.101s
Edvinas Pranculevicius1
1:12.456s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
24 2 Edvinas Pranculevicius2
1h27:53.158s
Edvinas Pranculevicius2
2:25.185s
Edvinas Pranculevicius2
1:12.633s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
27 16 Zdenek Hladik3
1h26:55.575s
Toygun Senler3
2:23.045s
Zdenek Hladik3
1:11.572s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
28 6 Zdenek Hladik3
1h26:58.565s
Toygun Senler3
2:23.907s
Zdenek Hladik3
1:11.842s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
31 3 Justinas Smyšliajevas4
1h28:43.495s
Rimantas Sagatas
2:26.044s
Justinas Smyšliajevas4
1:12.776s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
33 15 Toygun Senler4
1h28:49.797s
Wojciech Uzikowski
2:26.124s
Nathan Skelly
1:12.874s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
39 3 Vsevolod Demydov1
1h28:42.040s
Vsevolod Demydov1
2:25.807s
João Monteiro1
1:13.150s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
45 13 Leandro Sereno6
1h33:28.592s
Evgeny Tkachenko
2:25.050s
Damian Zglinicki
1:12.993s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
50 5 Christos Bobolis2
1h29:12.560s
Vsevolod Demydov2
2:26.611s
Joaquín Quintana
1:12.763s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
55 17 Jan Pavlicek2
1h27:02.265s
Justinas Smyšliajevas4
2:24.215s
Justinas Smyšliajevas4
1:10.853s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
61 13 Roland Postle4
1h27:06.062s
Jakab Zoltan
2:24.829s
Róbert László
1:10.706s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
67 9 Mateusz Oleś
1h27:47.211s
Maxim Kotov2
2:24.778s
Mateusz Oleś
1:11.502s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
70 11 Łukasz Dudek1
1h27:47.010s
Tomek Kiełpiński
2:26.335s
Cédrick Flament
1:11.563s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan