Spa

Litar Data teknikal
Lokasi: Belgium Kuasa: 18
Tarikh: Tiada di kalendar Kawalan: 16
Jarak perlumbaan: 306.6km Pecutan: 13
Lap: 44 Kuasabawah: Sederhana
Jarak lap: 6.968 km Pemintasan: Normal
Kelajuan purata: 241.1 km/j Kekerasan suspensi: Sederhana
Grand Prix Diadakan: 25 Penggunaan minyak: Tinggi
Bilangan selekoh: 22 Kelusuhan tayar: Sederhana
Masa masuk/keluar pit: 13.5s Tahap cengkaman: Normal
Kategori: F1
Rekod
Lihat pusingan kelayakan terbaik semua pengurus
Musim Lap kelayakan terbaik
S14, R9
Mei 5, 2009
Jari Aareskoski2 1:45.213s
Musim Master
S14, R9
Mei 5, 2009
Alexander Hartmann 1:47.531s
Musim Pro
S12, R7
Dis 12, 2008
Ludwig Henry 1:48.351s
Musim Amateur
S60, R9
Ogo 24, 2017
Maxim Stroganoff 1:50.710s
Musim Rookie
S14, R9
Mei 5, 2009
Andy Lewis 1:54.352s
Lihat pusingan perlumbaan terbaik semua pengurus
Musim Rekod litar
S60, R9
Ogo 25, 2017
Róbert László 1:44.044s
Musim Master
S54, R13
Ogo 26, 2016
Jesus Brea 1:45.453s
Musim Pro
S54, R13
Ogo 26, 2016
Stefan Gommans 1:46.255s
Musim Amateur
S54, R13
Ogo 26, 2016
Nikolay Borzenkov 1:48.099s
Musim Rookie
S54, R13
Ogo 26, 2016
Mike Kreisz 1:50.414s
Penerangan

Pekan Spa diambil namanya sempena air mineral yang ditemui di pergunungan Ardennes oleh orang Roman. Idea untuk litar ini dicetuskan oleh lelaki tempatan bernama Jules de Thier dan kebanyakan selekoh berdasarkan nama kampung setempat atau kawasan terkenal - Eau Rouge diambil sempena nama air terjun berhampiran, sementara Stavilot, Blanchimont dan Malmedy adalah pekan atau kampung berhampiran.

Litar ini mengelolakan GP Belgium pertamanya seawal 1925, antara pemenang terawal termasuklah Ascari dan Nuvolari. Perlumbaan dihentikan ketika Perang Dunia ke-2, dengan litar ini menjadi sebahagian daripada medan perang sewaktu Perang Bulge.

1960an menyaksikan empat kemenangan berturut-turut untuk Jim Clark yang begitu dominan, termasuklah kemunculan acara baru - Spa 1000km, yang lima kali dimenangi oleh wira tempatan Jacky Ickx.

Kelajuan tinggi di Spa telah membangkitkan isu keselamatan. Stirling Moss dan Jackie Stewart kedua-duanya mengalami kemalangan ngeri di sini, dan tiga pemandu kehilangan nyawa mereka sewaktu perlumbaan Spa 24 jam pada 1973. GP Belgium kemudiannya dipindahkan ke litar Nivelles yang kurang terkenal berdekatan Brussels.

F1 kembali ke Spa pada 1983 dan litar ini sekali lagi memainkan peranan penting dalam Kejuaraan Dunia. Kemalangan masih berlaku di sini, yang paling diingati adalah kemalangan kereta sport pada 1985 yang meragut nya bintang baru German ketika itu Stefan Bellof.

Ayrton Senna adalah pemenang lima kali di litar ini di era 1980an, sementara Schumacher memenangi empat daripada enam perlumbaan di sini pada tahun 1990an. Pemandu Jerman ini menilai Spa sebagai "tanpa keraguan adalah litar terbaik di dunia". "Suasana yang anda perolehi di Spa adalah sesuatu yang menyamai Nurburgring lama" kata beliau. Eau Rouge diperakui secara meluas, oleh pemandu dan peminat, sebagai selekoh yang paling mencabar dalam F1.

Sejarah
Musim Perlumbaan Pemenang Posisi pole Lap terpantas
1 13 Petar Totev
1h23:33.237s
Petar Totev
4:03.323s
Manuel Gonzalez
1:51.034s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
2 9 Cristian Iorga
1h23:21.869s
Cristian Iorga
4:02.717s
Cristian Iorga
1:50.841s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
3 16 Petar Totev
1h22:09.610s
Petar Totev
3:56.989s
Petar Totev
1:49.990s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
5 17 Maxim Kotov
1h23:23.269s
Petar Totev2
3:42.308s
Vladimir Islentiev
1:51.661s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
6 4 Vladimir Islentiev
1h22:35.185s
Leandro Sereno
3:39.988s
Vladimir Islentiev
1:50.422s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
7 16 Jari Aareskoski
1h21:34.335s
Gatis Laugalis1
3:41.307s
Jari Aareskoski
1:48.946s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
9 Litar ujian Total test laps: 159233
Your test laps: ???
- Jari Aareskoski
1:46.232s
Sesi ujian terdahulu
Keputusan ujian
11 4 Leandro Sereno
1h32:15.419s
Leandro Sereno
3:54.586s
Jari Aareskoski
1:48.280s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
12 7 Jari Aareskoski
1h19:06.731s
Gatis Laugalis1
3:33.266s
Jari Aareskoski
1:45.004s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
14 9 Heidi Aareskoski
1h18:49.448s
Heidi Aareskoski
3:32.671s
Jari Aareskoski2
1:45.341s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
16 3 Jari Aareskoski2
1h19:03.690s
Jari Aareskoski2
3:32.449s
Jari Aareskoski2
1:45.275s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
18 6 Vladimir Islentiev2
1h22:08.599s
Vladimir Islentiev2
3:54.485s
Toygun Senler
1:47.219s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
20 3 Toygun Senler2
1h20:11.423s
Toygun Senler2
3:38.177s
Toygun Senler2
1:46.888s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
21 10 Edvinas Pranculevicius
1h19:12.939s
Edvinas Pranculevicius
3:33.995s
Edvinas Pranculevicius
1:45.545s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
23 4 Edvinas Pranculevicius1
1h19:37.163s
Edvinas Pranculevicius1
3:34.093s
Leandro Sereno2
1:45.995s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
24 12 Edvinas Pranculevicius2
1h19:48.976s
Edvinas Pranculevicius2
3:34.656s
Zdenek Hladik1
1:46.030s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
26 17 Zdenek Hladik3
1h19:28.060s
Zdenek Hladik3
3:34.418s
Zdenek Hladik3
1:45.584s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
28 11 Zdenek Hladik3
1h18:47.760s
Leandro Sereno2
3:33.890s
Leandro Sereno2
1:44.959s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
32 10 Wojciech Uzikowski
1h19:56.162s
Tomasz Kaminski
3:35.160s
Wojciech Uzikowski
1:46.464s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
35 13 Rimantas Sagatas1
1h19:38.828s
Rimantas Sagatas1
3:33.281s
Nico Zou
1:46.184s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
37 15 Toygun Senler4
1h19:51.386s
Sion Francis
3:34.946s
Nico Zou
1:46.287s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
43 4 João Monteiro1
1h19:59.639s
Leandro Sereno6
3:33.586s
Victor Chernyshev
1:46.241s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
48 17 Roland Postle3
1h20:05.162s
Nikolay Borzenkov
3:35.476s
Nikolay Borzenkov
1:46.792s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
54 13 Christos Bobolis2
1h19:46.537s
Alexey Manukalov
3:34.794s
Jan Pavlicek2
1:45.501s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
60 9 Rodrigo Velasco
1h18:22.203s
Alex Holland
3:34.922s
Róbert László
1:44.044s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
66 5 Radek Sus
1h19:44.321s
Ioannis Dimitroglou3
3:35.056s
Marek Hajnrych
1:44.978s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan