Sakhir

Litar Data teknikal
Lokasi: Bahrain Kuasa: 16
Tarikh: Mac 29, 2019 Kawalan: 11
Jarak perlumbaan: 308.5km Pecutan: 9
Lap: 57 Kuasabawah: Rendah
Jarak lap: 5.412 km Pemintasan: Normal
Kelajuan purata: 241.92 km/j Kekerasan suspensi: Lembut
Grand Prix Diadakan: 29 Penggunaan minyak: Amat tinggi
Bilangan selekoh: 14 Kelusuhan tayar: Sederhana
Masa masuk/keluar pit: 25.5s Tahap cengkaman: Amat tinggi
Kategori: F1
Rekod
Lihat pusingan kelayakan terbaik semua pengurus
Musim Lap kelayakan terbaik
S69, R11
Mac 29, 2019
Roland Postle6 1:21.982s
Musim Master
S69, R11
Mac 28, 2019
Carlos Esparza 1:22.807s
Musim Pro
S65, R16
Jul 30, 2018
David Jones-Winkley 1:23.984s
Musim Amateur
S43, R13
Sep 23, 2014
Shane Ferguson 1:25.785s
Musim Rookie
S46, R12
Mac 31, 2015
Josh Clark 1:28.552s
Lihat pusingan perlumbaan terbaik semua pengurus
Musim Rekod litar
S58, R7
Apr 14, 2017
Sergey Seravin 1:20.541s
Musim Master
S69, R11
Mac 29, 2019
Carlos Esparza 1:21.710s
Musim Pro
S52, R7
Apr 1, 2016
Ivan Andjelic 1:23.059s
Musim Amateur
S10, R17
Ogo 29, 2008
Daneks Britāls 1:24.234s
Musim Rookie
S46, R12
Mac 31, 2015
Dávid Guti 1:26.595s
Penerangan

Litar ini terletak dalam kawasan gurun di luar ibu negara Bahrain, Manama, dan dibina pada 2004, adalah salah satu yang paling moden yang terdapat pada kalendar F1, dengan arkitektur dikatakan bersempena tema Arab. Pembinaan litar ini disokong oleh Putera Mahkota, seorang peminat sukan bermotor dan Presiden Kehormat Federasi Motor Bahrain. Litar ini telah direkabentuk oleh Herman Tilke, dengan kos pembinaan dianggarkan sekitar $150 juta.

Litar ini mementaskan GP pertamanya pada 2004, cuaca sejuk membantu Ferrari dengan tayar Bridgestone mereka. Schumacher memenangi perlumbaan dengan penamat 1-2, dengan pencabar terdekat ketinggalan 30 saat di belakang. Perlumbaan tahun 2005 menjadikan hatrik kali kedua untuk penyandang juara Fernando Alonso.

Terletak di tengah-tengah kawasan gurun, litar ini menghadapi masalah yang belum pernah dilihat dalam F1 sejak GP Belanda dengan Zandvoort yang memiliki litar di kawasan berhampiran pantai. Terdapat beberapa kebimbangan bahawa pasir boleh bertiup ke dalam litar sewaktu perlumbaan, tetapi pegawai perlumbaan dapat meminimumkan risiko ini dengan menyemburkan perekat ke atas pasir di sekeliling litar.


Cabaran utama untuk pasukan adalah untuk memastikan pasir tidak memasuki enjin - terutamanya penting sekarang bahawa enjin perlu bertahan 2 perlumbaan. Pasir turut mempengaruhi permukaan litar, menjadikan pemilihan tayar lebih sukar. Pemandu turut berhadapan cabaran dalam mempelajari litar ini - ianya dikelilingi oleh ruangan terbuka, jadi hanya sedikit titik rujukan yang terdapat apabila membrek.

Sejarah
Musim Perlumbaan Pemenang Posisi pole Lap terpantas
3 17 Petar Totev
1h23:27.080s
Petar Totev
2:48.791s
Petar Totev
1:25.497s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
4 3 Petar Totev1
1h25:12.183s
Vaidotas Valiukas
2:53.764s
Petar Totev1
1:27.443s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
6 2 Georgi Georgiev
1h23:43.413s
Valentino Barosso
2:48.030s
Cristian Iorga1
1:25.834s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
7 4 Cristian Iorga1
1h24:11.103s
Ivan Mishinev
2:53.430s
Cristian Iorga1
1:27.007s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
8 13 Maxim Kotov1
1h29:56.631s
Edvinas Pranculevicius
3:07.117s
Jari Aareskoski
1:25.483s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
10 17 Leandro Sereno
1h20:36.791s
Leandro Sereno
2:44.742s
Leandro Sereno
1:22.341s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
12 2 Jari Aareskoski
1h20:40.105s
Jari Aareskoski
2:45.865s
Jari Aareskoski
1:22.181s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
13 16 Jari Aareskoski1
1h21:38.058s
Jari Aareskoski1
2:48.388s
Jari Aareskoski1
1:23.726s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
14 6 Heidi Aareskoski
1h25:16.146s
Heidi Aareskoski
3:02.352s
Heidi Aareskoski
1:25.044s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
17 3 Jari Aareskoski3
1h21:41.153s
Jari Aareskoski3
2:48.330s
Jari Aareskoski3
1:23.921s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
19 1 Vladimir Islentiev2
1h21:01.082s
Toygun Senler1
2:46.598s
Toygun Senler1
1:23.123s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
21 16 Zdenek Hladik
1h21:19.288s
Nuno Vicente
2:49.570s
Zdenek Hladik
1:23.816s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
25 3 Edvinas Pranculevicius2
1h21:15.843s
Zdenek Hladik2
2:48.044s
Zdenek Hladik2
1:23.204s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
28 1 Justinas Smyšliajevas2
1h31:20.266s
Toygun Senler3
3:08.611s
Justinas Smyšliajevas2
1:34.357s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
30 10 Leandro Sereno2
1h21:16.952s
Leandro Sereno2
2:47.140s
Leandro Sereno2
1:23.293s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
33 8 Rimantas Sagatas1
1h22:38.785s
Ioannis Dimitroglou
2:59.265s
Mindaugas Sarocka
1:23.390s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
35 17 Vsevolod Demydov
1h32:10.744s
João Monteiro
3:09.706s
Christer Andersson
1:35.174s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
38 15 Vsevolod Demydov
1h21:21.090s
Ian Lynch
2:47.538s
Ian Lynch
1:23.303s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
41 2 Christos Bobolis
1h21:05.640s
Christos Bobolis
2:47.527s
Alexander Ilyin
1:23.030s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
43 13 Ian Lynch
1h21:08.928s
João Monteiro1
2:47.447s
Ian Lynch
1:23.393s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
46 12 Devashis Tamhane
1h21:26.950s
Roland Postle2
2:48.109s
Devashis Tamhane
1:23.606s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
48 11 Christos Bobolis
1h20:53.474s
Christos Bobolis
2:46.926s
Vsevolod Demydov2
1:23.274s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
49 6 Christos Bobolis1
1h25:11.823s
Vsevolod Demydov2
2:46.737s
Vsevolod Demydov2
1:23.053s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
52 7 Roland Postle4
1h21:20.107s
Jukka Sireni
2:46.340s
Ioannis Dimitroglou
1:22.529s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
58 7 Justinas Smyšliajevas4
1h20:57.456s
Florencia Caro
2:45.408s
Sergey Seravin
1:20.541s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
61 2 Alexei Malkin
1h30:52.510s
Vladimir Islentiev2
3:12.038s
Jakab Zoltan
1:22.572s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
64 1 Roland Postle5
1h20:41.070s
Theodosis Vogiatzis
2:45.499s
Łukasz Dudek
1:21.049s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
65 16 Toni Söyrinki
1h25:29.569s
Theodosis Vogiatzis
2:46.334s
Manuel João
1:22.058s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
69 11 Róbert László2
1h20:08.164s
Roland Postle6
2:45.177s
Róbert László2
1:20.767s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan