Anderstorp

Litar Data teknikal
Lokasi: Sweden Kuasa: 9
Tarikh: Tiada di kalendar Kawalan: 11
Jarak perlumbaan: 281.8km Pecutan: 9
Lap: 70 Kuasabawah: Rendah
Jarak lap: 4.026 km Pemintasan: Amat sukar
Kelajuan purata: 207.25 km/j Kekerasan suspensi: Lembut
Grand Prix Diadakan: 25 Penggunaan minyak: Tinggi
Bilangan selekoh: 10 Kelusuhan tayar: Sederhana
Masa masuk/keluar pit: 13.5s Tahap cengkaman: Rendah
Kategori: bekas F1
Rekod
Lihat pusingan kelayakan terbaik semua pengurus
Musim Lap kelayakan terbaik
S58, R16
Mei 16, 2017
Roland Postle4 1:10.012s
Musim Master
S7, R15
Feb 1, 2008
Karina Baronaite 1:11.538s
Musim Pro
S41, R15
Mei 20, 2014
Kirill Sikachyov 1:12.077s
Musim Amateur
S7, R15
Feb 1, 2008
Marco Terrao 1:13.903s
Musim Rookie
S7, R15
Feb 1, 2008
Ricardas Nesavas 1:16.387s
Lihat pusingan perlumbaan terbaik semua pengurus
Musim Rekod litar
S58, R16
Mei 16, 2017
Justinas Smyšliajevas4 1:09.928s
Musim Master
S62, R13
Jan 12, 2018
Rui Silva 1:10.784s
Musim Pro
S54, R4
Jul 26, 2016
Marius Slavinskas 1:11.547s
Musim Amateur
S54, R4
Jul 26, 2016
Nikolay Borzenkov 1:13.400s
Musim Rookie
S62, R13
Jan 12, 2018
Nicolás Soto 1:15.171s
Penerangan

Dibuka pada 1968, digelar sebagai "Scandinavian Raceway" berkepanjangan 2.5 batu, ianya telah direkabentuk oleh Sven "Smokey" Åsberg dan kemudiannya telah dinamakan semula bersempena nama pekan kecil berhampiran di Anderstorp. Litar ini kemudiannya menjadi venue popular pada tahun 1970an, kemunculannya berkebetulan dengan perkembangan karier Swede Ronnie Peterson. Jalan lurus yang panjang (salah satu yang digandakan sebagai landasan kapal terbang!) dan kehadiran beberapa selekoh bertebing menjadikan tetapan kereta di sini sedikit sukar.

Anderstorp menjadi tuan rumah Grand Prix pertamanya pada 1973, Peterson menggembirakan penonton tuan rumah dengan posisi pole dalam jentera Lotusnya. Beliau turut hampir memenangi perlumbaan, tetapi mengalami kelusuhan tayar di penghujung perlumbaan dan dipintas di lap terakhir oleh pemenang perlumbaan Denny Hulme. Ianya adalah rekod terhampir untuk mana-mana pemandu Sweden untuk kemenangan di tempat sendiri.

Litar ini menjadi pilihan kerap F1 pada 1970an, tetapi kehadirannya pada kalendar F1 begitu singkat. Perlumbaan 1978, GP F1 terakhir yang dipentaskan di sini, menyaksikan kemenangan dominan Lauda dalam 'kereta kipas' yang kontroversi, digunakan untuk menghasilkan jumlah kuasa bawah yang besar. Kebimbangan terhadap isu keselamatan litar ini, ditambah dengan kematian tragis Peterson dan Gunnar Nilsson pada musim 1978, menyebabkan penurunan ketara terhadap sokongan perlumbaan dan menjadi penamat penglibatannya dalam F1. Ianya kekal sebagai venue popular untuk perlumbaan kereta touring dan kereta sport.

Sejarah
Musim Perlumbaan Pemenang Posisi pole Lap terpantas
1 7 Manuel Gonzalez
1h30:27.653s
Manuel Gonzalez
2:29.101s
Manuel Gonzalez
1:14.617s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
2 Litar ujian Total test laps: 63697
Your test laps: ???
- Mariano Sabanes
1:12.469s
Sesi ujian terdahulu
Keputusan ujian
3 8 Mariano Torregomez
1h30:49.654s
Mariano Torregomez
2:40.009s
Petar Totev
1:13.786s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
4 13 Vaidotas Valiukas
1h27:14.545s
Vaidotas Valiukas
2:24.813s
Leandro Sereno
1:13.054s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
5 12 Maxim Kotov
1h30:17.671s
Petar Totev2
2:29.666s
Vladimir Islentiev
1:16.001s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
7 15 Maxim Kotov
1h26:49.758s
Maxim Kotov
2:23.020s
Cristian Iorga1
1:12.543s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
9 10 Vladimir Islentiev
1h26:43.652s
Maxim Kotov2
2:24.815s
Vladimir Islentiev
1:12.211s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
11 11 Leandro Sereno
1h26:17.992s
Leandro Sereno
2:22.777s
Jari Aareskoski
1:12.260s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
13 9 Heidi Aareskoski
1h26:03.063s
Heidi Aareskoski
2:23.484s
Heidi Aareskoski
1:11.749s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
15 7 Heidi Aareskoski1
1h26:35.206s
Heidi Aareskoski1
2:24.763s
Heidi Aareskoski1
1:12.949s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
17 10 Vladimir Islentiev2
1h36:57.228s
Jari Aareskoski3
2:23.011s
Tomasz Wypych
1:12.773s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
20 5 Toygun Senler2
1h27:30.735s
Toygun Senler2
2:21.461s
Toygun Senler2
1:11.347s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
27 4 Justinas Smyšliajevas1
1h25:29.085s
Justinas Smyšliajevas1
2:21.918s
Justinas Smyšliajevas1
1:11.221s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
29 11 Justinas Smyšliajevas3
1h25:46.538s
Marek Marchewka
2:22.479s
Mindaugas Sarocka
1:11.776s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
32 8 Toygun Senler3
1h26:07.379s
Tomasz Kaminski
2:24.979s
Atis Praudins
1:11.960s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
34 7 Leandro Sereno4
1h27:58.167s
Ioannis Dimitroglou
2:24.075s
Lukas Jonaitis
1:11.739s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
35 5 Wojciech Uzikowski
1h26:30.683s
Gary Mullins
2:23.989s
Gary Mullins
1:11.815s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
36 7 Vsevolod Demydov
1h25:48.292s
Vsevolod Demydov
2:22.499s
Vsevolod Demydov
1:11.863s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
40 3 Rafael Mantovani
1h25:40.933s
Christos Bobolis
2:22.911s
Toygun Senler5
1:11.671s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
41 15 João Monteiro1
1h26:25.865s
João Monteiro1
2:31.966s
Vsevolod Demydov2
1:10.768s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
45 3 Leandro Sereno6
1h25:17.905s
Roland Postle1
2:20.631s
Roland Postle1
1:10.995s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
48 5 Christos Bobolis
1h25:20.539s
Jan Pavlicek
2:23.511s
Eric Bolder
1:11.207s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
54 4 Rafal Kowalski
1h25:39.459s
Tomasz Kaminski
2:21.674s
Michael Keeney
1:10.960s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
58 16 Toni Söyrinki
1h26:40.420s
Roland Postle4
2:32.157s
Justinas Smyšliajevas4
1:09.928s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
62 13 Alpo Kaakinen
1h25:08.137s
Alpo Kaakinen
2:23.302s
Sam Wainwright
1:10.146s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
65 10 Mateusz Oleś
1h37:53.686s
Theodosis Vogiatzis
2:45.504s
Ioannis Dimitroglou3
1:21.564s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan